BCC przeciwko zakazowi reklamy leków

23 Grudnia 2016, 9:20

Wprowadzenie zakazu reklamy leków i suplementów diety byłoby niekorzystne nie tylko dla krajowych producentów, ale także dla rynku hurtowego i detalicznego, a przede wszystkim dla pacjentów – uważają przedsiębiorcy z BCC.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami na rynku farmaceutycznym. Nowe przepisy mają również dotyczyć reklamy leków i suplementów diety. Radykalnych rozwiązań obawiają się przedsiębiorcy z BCC.

Zakaz ograniczy swobodę gospodarczą

Każdy zakaz reklamy, bez względu na jej zakres, ogranicza swobodę przedsiębiorczości i konkurencji, niekorzystnie wpływa na rynek pracy, ogranicza dostęp obywateli do rzetelnej informacji handlowej – wskazuje BCC i dodaje, że z punktu widzenia przemysłu farmaceutycznego takie rozwiązania pozostają w sprzeczności z  rządową Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju. Są również niekorzystne dla budżetu państwa oraz rynku reklamy i mediów publicznych.

Należy poprawić nadzór nad reklamą

BCC nie kwestionuje natomiast potrzeby zwiększenia nadzoru państwa nad reklamami niektórych suplementów diety. - Zgłosiliśmy w tym zakresie wiele propozycji zmian dotyczących ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Oczekujemy jasnych regulacji dotyczących reklamy suplementów diety opartych na obowiązujących zasadach unijnych i krajowych regulacji – pisze Zenon Wasilewski, ekspert BCC.

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają również inicjatywę podmiotów działających na polskim rynku suplementów diety dotyczącą wprowadzenia „Kodeksu Dobrych Praktyk Reklamy Suplementów Diety” i stworzenia mechanizmów dobrowolnej samokontroli prowadzenia reklamy zgodnej z obowiązującym prawem.

Nad jakimi rozwiązaniami pracuje MZ?

Tymczasem w resorcie zdrowia zakończył prace zespół do spraw wypracowanie regulacji dotyczących reklamowania środków medycznych. Eksperci pracowali nad zmianami od czerwca tego roku. „Pomimo daleko idących propozycji zmierzających w kierunku całkowitego zakazu reklamy, takie rozwiązanie pozostaje w konflikcie do konstytucyjnej zasady swobody działalności gospodarczej – oraz prawa unijnego” – czytamy w oficjalnie przyjętym przez zespół dokumencie, który trafił już na biurko ministra K. Radziwiłła.

Aleksandra Smolińska

Źródło: BCC

Polecamy także:

  • O tym, jakie zmiany w reklamie leków szykuje resort zdrowia pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz