RPO interweniuje w sprawie „medycznej” marihuany

23 Grudnia 2016, 13:45

Import docelowy nie rozwiąże problemu z dostępem do tzw. medycznej marihuany – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i pisze do szefa sejmowej podkomisji, która od kilku tygodni pracuje nad projektem ustawy w tym zakresie.

Tym razem o uregulowanie kwestii dostępu do medycznej marihuany Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Grzegorza Raczaka, szefa sejmowej podkomisji pracującej nad projektem ustawy złożonej w Sejmie przez posłów Kukiz’15. Wcześniej Rzecznik interweniował w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia.

Import docelowy nie jest skutecznym rozwiązaniem

Nadzwyczajna podkomisja od kilku tygodni pracuje nad poselskim projektem dot. legalizacji tzw. medycznej marihuany. Na ostatnim posiedzeniu posłowie dyskutowali o propozycji resortu zdrowia zapewnienia dostępu pacjentów do medycznej marihuany poprzez import suszu jako surowca farmaceutycznego.

Tymczasem, w opinii Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, zastosowanie procedury importu docelowego nie rozwiąże problemu z dostępem polskich pacjentów do marihuany medycznej. - Stosowanie tej procedury może ponadto powodować, że dostępność marihuany medycznej dla pacjentów będzie uzależniona w pierwszej kolejności od dostępności tego surowca o określonych właściwościach na rynkach zagranicznych, a w drugiej od zainteresowania podmiotów trzecich sprowadzaniem go jako surowca farmaceutycznego. To zaś rodzi uzasadnione obawy, czy takie rozwiązanie będzie stanowiło dostateczną realizację normy programowej zawartej w art. 68 ust. 1 Konstytucji, stanowiącym, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia – pisze w swoim wystąpieniu Rzecznik Praw Obywatelskich.

Co planuje resort zdrowia?

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas podkreśla, że resort dąży do tego, by marihuana medyczna była dostępna w aptekach. Obecnie lek sprowadzany jest z Czech i Holandii. Jak przyznaje wiceminister, sprawa produkcji w Polsce tego lekarstwa budzi najwięcej kontrowersji. Uprawami miał się zająć Poznański Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – informuje Dziennik Gazeta Prawna. Ale z instytutem nikt się nie skontaktował. Resort zapewnia jednak, że w tym roku wpłynęło do niego 63 wnioski o zgodę na import marihuany medycznej i wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie.

W Polsce jest dostępny lek na bazie konopi, nosi nazwę Sativex. Miesięczna terapia kosztuje ok. 2 tys. zł. W przypadku zgody MZ na import, to dla pacjenta koszt 3,20 zł. Ale, aby móc sprowadzić lek, trzeba spełniać warunek: nieskutecznymi muszą się okazać wszystkie inne alternatywne metody leczenia dostępne w Polsce. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: RPO, DGP

Polecamy także:

  • O tym, że marihuana jednak nie będzie uprawiana w Polsce pisaliśmy tutaj
  • O tym, że posłowie Kukiz'15 planują dalej walczyć o legalizację tzw. medycznej marihuany pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz