Wielka Brytania: aż 83 proc. lekarzy zleca niepotrzebne terapie

27 Grudnia 2016, 16:29

Brytyjska organizacja lekarzy Academy of Medical Royal Colleges opublikowała listę najczęściej ordynowanych, ale całkowicie zbędnych terapii. Nie przynoszą żadnych korzyści, w najlepszym wypadku są tylko stratą czasu i wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Są one ordynowane przez lekarzy na całym świecie, choć nie przynoszą żadnych korzyści poza uspokojeniem pacjenta, że coś się robi, aby go wyleczyć.  To m.in. nadużywanie lekarstw przy chorobach, które organizm może samodzielnie pokonać.

Oto niektóre zbędne procedury i terapie z tej listy

  • Kobiety po 45. roku życia nie potrzebują określenia poziomu hormonów we krwi, by stwierdzić, czy weszły już w okres menopauzy, jeśli wskazują na to oczywiste objawy – nieregularne, rzadkie miesiączki, uderzenia gorąca, potliwość.
  • Stosowanie inhalatorów w terapii zapalenia oskrzelików u dzieci jest zbędne – jeśli choroba ma podłoże wirusowe, najlepiej i najszybciej znika sama, nieleczona. Nie ma powodów, by podawać dzieciom środki rozszerzające kanaliki w oskrzelach – salbutomol czy steroidy. Leki te są natomiast skuteczne i polecane w leczeniu astmy, podczas której występuje skurcz dróg oddechowych. Przy zapaleniu oskrzeli problem jest inny – tam drogi oddechowe podrażnione przez wirusa zablokowane są nadmierną ilością śluzu.
  • Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca i wystąpienia udaru mózgu. Niemniej leki obniżające ciśnienie warto przepisywać wyłącznie osobom, których ciśnienie krwi przekracza wartość 140-160/90-99 słupka rtęci. Farmaceutyczne obniżanie ciśnienia, które nie przekracza tych wartości, przynosi więcej szkody niż pożytku - zapewnia prof. Rob Henderson, kardiolog z Nottingham University Hospitals.
  • Nie ma potrzeby, by podczas porodu monitorować stan dziecka za pomocą USG, o ile nie występuje wyższe niż przeciętne ryzyko powikłań (np. cukrzyca).
  • Brak jest dowodów na to, że aspiryna, heparyna czy progesteron zmniejszają ryzyko wystąpienia poronienia w kolejnej ciąży u kobiet, które poroniły wcześniej. Nie powinny więc być stosowane zapobiegawczo. Progesteron bywa zalecany przyszłym mamom w pierwszych miesiącach ciąży, niemniej badania nie wykazują, by taka hormonalna terapia była skuteczna.
  • Drobne złamania czy pęknięcia kości nadgarstka u dzieci nie wymagają unieruchomienia w opatrunku z gipsu - wystarczy usztywniająca szyna i umieszczenie przedramienia na temblaku. Podobnie nie trzeba gipsować drobnych złamań i pęknięć śródstopia - w wielu wypadkach wystarczy specjalny but ortopedyczny z twardą podeszwą.
  • Pacjenci uskarżający się na ból pleców nie powinni być kierowani na prześwietlenie rentgenowskie (które najprawdopodobniej niczego nie wykaże), chyba że istnieją podejrzenia uszkodzenia kręgosłupa.
  • Podawanie kroplówki z płynami fizjologicznymi osobom, które cierpią z powodu nadużycia alkoholu, nie poprawia ich stanu.
  • Zwykła woda z kranu jest równie skuteczna w oczyszczaniu zranień i otarć co sterylny roztwór soli fizjologicznej

Niepotrzebnych badań żądają pacjenci?

Aż 83 proc. lekarzy przyznało - w przeprowadzonej w ubiegłym roku ankiecie - że zdarzało im się ordynować albo przeprowadzać procedurę czy postępowanie, które sami uznawali za całkowicie zbędne i bezużyteczne. Sześciu na dziesięciu przyznawało, że robili to pod naciskiem pacjentów, dla świętego spokoju, żeby uniknąć zarzutu lekceważenia problemu. Jedna piąta przypadków zbędnego leczenia dotyczyła przepisywania antybiotyków w sytuacji, gdy choroba nie była wywołana przez bakterie, 16 proc. - niepotrzebnych prześwietleń, a 14 proc. - badań krwi. Wyliczenia wskazują również, że 6 proc. wszystkich hospitalizacji wiąże się z nadużywaniem leków.  

Aleksandra Smolińska

Źródło: wyborcza.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz