CBA blokuje ustawę o wyrobach medycznych

29 Grudnia 2016, 10:15

Wątpliwości Centralnego Biura Antykorupcyjnego opóźniają przyjęcie ustawy o wyrobach medycznych.

Trzy tygodnie temu Komitet Stały Rady Ministrów zdecydował, że projekt ustawy refundacyjnej dotyczący wyrobów medycznych musi być poprawiony. Zamiast pod obrady rządu, trafił więc z powrotem do resortu zdrowia.

Ustawę wstrzymuje CBA

Jak poinformowała nas na początku grudnia Kancelaria Premiera, Komitet Stały zawiesił prace nad projektem, przyjmując iż wymaga one jeszcze przepracowania przez Ministerstwo Zdrowia. Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, ustawę wstrzymuje Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zarzutem do projektu jest brak ogólnego kryterium jakości wyrobów medycznych. Kłopot w tym, że trudno je zdefiniować dla ponad 300 tys. różnych produktów. Ale zarzut CBA dyskwalifikuje ten projekt. Ministerstwo będzie musiało przedstawić nowe rozwiązania, które uwzględnią uwagi Biura.

MZ zaproponuje kompromis

- Będzie to trudne, bo nie sposób ustalić jednolitych kryteriów dla tomografów i narzędzi chirurgicznych czy soczewek i pieluchomajtek, ale spróbujemy zaproponować kompromis – mówi jeden z urzędników resortu zdrowia. Od lipca tego roku kryteria jakościowe są ustalane w przetargach rozpisywanych przez same szpitale. – Procedura, którą proponujemy jest dużo bardziej przejrzysta, niż obecne kryteria i przeciwdziała patologiom – dodaje urzędnik.

Nowelizacja miała wprowadzić nowe zasady refundacji wyrobów medycznych. Byłyby one refundowane na takich samych zasadach jak leki. Przy okazji resort zdrowia chciał w ten sposób umożliwić współpłacenie. Pacjenci otrzymywaliby wyroby medyczne w określonym standardzie bezpłatnie, ale jeśli chcieliby skorzystać z lepszego sprzętu, mogliby do niego dopłacić.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy także:

  • O tym, że opóźniają się prace nad zmianami w refundacji wyrobów medycznych pisaliśmy tutaj 
  • O tym, co zawiera nowelizacja ustawy refundacyjnej dot. wyrobów medycznych pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz