NFZ zrefunduje lek dla chorych na idiopatyczne włóknienie płuc

29 Grudnia 2016, 15:12

Od nowego roku chorzy na idiopatyczne włóknienie płuc będą mieć szansę na skuteczne leczenie. Na nowej liście refundacyjnej znalazł  się preparat stosowany w leczeniu tej choroby. O dostęp do terapii pacjenci walczyli od wielu lat. 

Idiopatyczne włóknienie płuc jest rzadką chorobą. W Polsce choruje na nią ok. 6 tysięcy osób. Są to przede wszystkim ludzie po 60 roku życia. IPF prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach, a w konsekwencji do śmierci pacjenta.  Połowa pacjentów umiera po 3 latach od diagnozy.

Szansa na dłuższe życie

Do tej pory chorzy na idiopatyczne włóknienie płuc byli pozbawieni dostępu do refundowanych leków. Tymczasem terapia spowalnia rozwój choroby i wydłuża życie pacjentów. - Decyzja Ministerstwa Zdrowia o wprowadzeniu na listę leków refundowanych leku na IPF jest spełnieniem oczekiwań wszystkich pacjentów cierpiących na tę chorobę. Po wielu latach zostaliśmy dostrzeżeni i mamy szansę na znacznie dłuższe życie. To jest dla nas wielki dzień i ogromna nadzieja na lepsze jutro – mówi Lech Karpowicz, prezes Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc. Leki na IPF znacznie spowalniają tempo włóknienia i pogarszania się wydolności płuc. Na razie nie ma terapii, która pozwoliła wyleczyć chorobę.

Leki na IPF refundowane w UE

Terapia spowalniająca rozwój idiopatycznego włóknienia płuc jest już refundowana w 23 krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Francji i Czechach. We wrześniu Parlament Europejski, wezwał wszystkie kraje wspólnoty, aby umożliwiły pacjentom z IPF dostęp do bezpłatnych leków. W Polsce koszt terapii wynosi od 6 do 8 tys. zł miesięcznie.

W UE zarejestrowane są dwa leki na IPF. To Esbriet (pirfenidon) oraz Ofev (nintedanib). W Polsce będzie refundowany pierwszy z nich. - Z ogromną radością i ulgą powitaliśmy nową listę refundacyjną, na której pojawił się preparat pirfenidon. To niezwykle ważna wiadomość dla wszystkich chorych na idiopatyczne włóknienie płuc, a także dla ich lekarzy. Wreszcie będziemy mogli zaproponować chorym lek, który jest od kilku lat dostępny w innych krajach i udowodnił swoją skuteczność w spowalnianiu postępu choroby. Dzięki tej decyzji chorzy zyskają nadzieję na dłuższe życie i możliwość nowoczesnego leczenia. Wierzymy, że jest to pierwszy krok na długiej drodze budowania kompleksowej opieki nad chorymi na choroby rzadkie w naszym kraju –  mówi dr Katarzyna Lewandowska z I Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Rekomendacja AOTMiT

Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji negatywnie oceniła nintedanib. To było jednym z powodów odrzucenia przez ministra zdrowia wniosku o refundację tego leku. Pozytywną opinię AOTMiT otrzymał natomiast pirfenidon. Pozytywny był też wynik negocjacji cenowych prowadzonych przez Komisję Ekonomiczną. Dlatego to właśnie Esbriet będzie refundowany w Polsce od 1 stycznia.

W sumie od Nowego Roku refundacją będzie objętych 8 nowych programów lekowych. Oprócz pacjentów z IPF dostęp do terapii zyskają m.in. chorzy na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry, a także pacjenci z wrodzonymi zespołami autozapalnymi i przerzutowymi gruczolakorakami trzustki.

Agnieszka Jas-Bitner

Polecamy także:

  • O tym co znalazło się na najnowszym wykazie refundacyjnym pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

chory na wloknienie pluc,szukam ratunku Poniedziałek, 17 Czerwca 2019, 13:51
dla kogo jest fundusz bo dodzwonic sie nie da rady ,tak obiecywali, na nr rzecnika praw pacjenta ta sama historia ,po co oszukiwac pacjentow -polakow ,pytam po co ,????????
Ryszard Środa, 18 Kwietnia 2018, 19:42
Witam. 3,04,2018r dostałem pirfenidon bezpłatnie w ramach refundacji.Przed podaniem tego leku szpital wykonał badania krwi, również po pierwszym tygodniu też zbadali krew.W pierwszym tygodniu zażywałem 3x1, w drugim 3x2 a teraz cały czas 3x3 tabletki. Do szpitala po raz pierwszy zgłosiłem się w 2014r. jak nie mogłem wyjść po schodach do domu, bo tłumaczyłem sobie że w tym wieku to chyba norma.W szpitalu byłem tydzień gdzie wykonano mnóstwo badań i diagnoza - włóknienie płuc.Jeszcze kilka słów o skutkach zarzywania tego leku, na razie odpukać "w niemalowane drzewo" nie mam żadnych objawów ubocznych. Jestem 65 latkiem i mieszkam w najbardziej zasyfionym powietrzu w Europie. Oczywiście chodzi o Kraków. Pozdrawiam Ryszard.
chory Poniedziałek, 17 Czerwca 2019, 14:03
W aptekach mowia ze nie ma tego leku i ze nie jest refundowany ,to w koncu jak to jest
chory na IPF Poniedziałek, 17 Czerwca 2019, 13:59
Panie Ryszardzie a gdzie tak Pana potraktowali jak czlowieka bo tutaj gdzie ja mieszkam jest tajemnica ze jest program lekowy
Ryszard Sobota, 02 Czerwca 2018, 17:54
Jest 01,06,2018r jestem po dwóch miesiącach przyjmowania pirfenidonu no i tu się zaczyna coś niedobrego dziać.
Po pierwsze ciśnienie do tej pory miałem 128/80 teraz 106/60. Po około dwóch godzinach od zażycia leku serce bije 108/min (przed zażywaniem 65-75/min), nie moge zasnąć.I co najgorsze bardziej się męczę przy poruszaniu się, niż przed zażywaniem. Do tego doszło rozwolnienie. Czuje że zrezygnuję z tego wynalazku bo więcej robi szkody niż pożytku. Ryszard
Ania Piątek, 20 Lipca 2018, 0:10
Panie Ryszardzie jak można dostać się do tego Programu lekowego. A więc co chory musi zrobić, żeby móc z niego skorzystać?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku Ania
rozżalona Sobota, 16 Grudnia 2017, 23:44
Moja mama też nie dostała leku podobno choroba była zbyt zaawansowana- mama jeszcze w miarę normalnie funkcjonowała robiła wszystko wolniej ale dawała radę. Niestety już jej nie ma z nami. Bo nasze kochane państwo uznało że jeden wskaźnik przy badaniu jest podwyższony. A może miała gorszy dzień a może źle wyszło badanie. Podobno nie ma w Polsce eutanazji. To jak to nazwać skoro odmawia sie ludziom leków i patrzy jak umierają....
Ludwik Roszkiewicz Zielona Góra Niedziela, 11 Czerwca 2017, 12:37
Gdzie jest program leczenia chorych na I P F.Owszem może i jest Ale Nie Dla Wszystkich Chorych.Ponieważ ustalono Progi Kwalifikacyjne,dla mniej i bardziej chorych na I.P.F.POLSKO Jestem Chory od Grudnia 2016 i nie ma dla mnie leczenia w tym kraju.Przepracowałem 39 lat płacąc składki na służbę zdrowia a teraz mam UMIERAĆ.
Laura Niedziela, 21 Maja 2017, 21:36
Nie ma żadnej refundacji, wszystko stoi i cierpiący na tą chorobę ludzie tracą nadzieję. Jak zwykle biurokracja jest nie do przeskoczenia! Ludzie walczą o życie a od pół roku nic się nie dzieje!Skandal!
chory Sobota, 29 Kwietnia 2017, 21:03
Od 1 stycznia miał być refundowany i co? Czyżby "dobra zmiana" PANI PREMIER przestała działać?
Dzisiaj mamy 29 kwiecień i nic, każdy dzień zwłoki to śmierć dla tych potrzebujących pacjentów.
Oddziały Kliniczne czekają na uruchomienie "PROGRAMU" a Pan minister na co czeka?, A NFZ na co czeka?, A wreście Pani Premier na co czeka?. Ja wiem na co czekają, na naturalne zejścia tych chorych. Wtedy będzie po problemie a i oszczędności będą. Panie Kaczyński, pogoń Pan tych swych nierobów. Chorzy o to błagają.
chory na wloknienie pluc,szukam ratunku Poniedziałek, 17 Czerwca 2019, 14:05
Do rzadzacych ,dla kogo jest program lekowy ? bo przesiew chorych jest ogromny ,a leczenie tylko dla rzadzacych