Radziwiłł: Nikt nie będzie ścigał nieubezpieczonych pacjentów

03 Stycznia 2017, 13:33

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wyjaśnia wątpliwości dotyczące zmian w dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej. Czy nieubezpieczeni mogą się leczy u lekarza rodzinnego?

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział w "Salonie politycznym Trójki", że osoby, które nie są pewne, czy są ubezpieczone, nie powinny obawiać się kosztów związanych z ewentualnym leczeniem.

POZ jednak nie dla wszystkich?

Wątpliwości pojawiły się po tym, jak od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy. Zgodnie z nimi NFZ nie będzie dochodził zwrotu kosztów od osób nieubezpieczonych, które skorzystały z pomocy lekarza rodzinnego. Wśród ekspertów, ale też samych lekarzy pojawiają się głosy, że tego typu rozwiązanie może skłaniać do oszustw.

Od przyszłego roku tzw. uprawnienie obywatelskie

Konstanty Radziwiłł tłumaczył dziś, że jeszcze przez rok jesteśmy w "reżimie" ubezpieczenia zdrowotnego, którym rządzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak mówił, dopiero od 1 stycznia 2018 roku każdy, kto będzie chory, będzie miał prawo do leczenia w ramach publicznego systemu. - Od przyszłego roku doprowadzimy do tzw. uprawnienia obywatelskiego. Obecnie zajęliśmy się dużą grupą pacjentów, którzy są gdzieś na pograniczu i mają podstawę do ubezpieczenia, ale nie dopełnili obowiązku zgłoszenia. To są np. studenci, którzy podjęli krótkotrwałą pracę podczas wakacji - wyjaśnił minister zdrowia.

Nikt nie będzie ścigał nieubezpieczonych pacjentów

- Nikogo nie namawiam do tego, żeby mówił nieprawdę – podkreślił Radziwiłł. Teraz dajemy dwie możliwości. Pacjent poświadczy, że jest ubezpieczony, a wtedy lekarz go tak potraktuje i nikt nie będzie tego pacjenta ścigał. Jest jeszcze druga możliwość – wskazał minister. Osoba, która nie jest ubezpieczona – a mogłaby być, uzyskuje prawo wstecznego załatwienia sprawy. I to jest też nowość. To jeden drobny krok w kierunku powszechnego dostępu do leczenia – przyznał Radziwiłł.

AS

Źródło: PR 3

Polecamy także:

  • O tym czy nowe przepisy skłaniają do oszustw pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz