Więcej pieniędzy na zdrowie w 2017 r.

04 Stycznia 2017, 17:01

Senacka Komisja Zdrowia przyjęła dziś bez poprawek budżet na 2017 rok w części dotyczącej zdrowia.

Zgodnie z projektem budżetu, wydatki państwa na zdrowie w przyszłym roku wyniosą 4,9 mld zł. Oznacza to wzrost o 9 proc. w porównaniu z 2016 rokiem. Więcej pieniędzy trafi między innymi na realizację samorządowych programów zdrowotnych, finansowanie wieloletnich inwestycji w szpitalach klinicznych i utrzymanie administracji publicznej. Na podobnym jak w tym roku poziomie utrzymają się nakłady na procedury wysokospecjalistyczne, szkolnictwo wyższe i ratownictwo medyczne.

Największy wzrost wydatków w porównaniu z 2016 rokiem, to tzw. „pozostała działalność”, w której mieści się między innymi kwota 200 mln zł na pokrycie kosztów programu darmowych leków dla seniorów. Wrosną też koszty utrzymania administracji publicznej o 3,2 proc. w porównaniu z 2016 rokiem. Większość tych środków zostanie przeznaczona na wynagrodzenia, wydatki rzeczowe i majątkowe oraz współfinansowanie projektów unijnych.

Teraz prace nad ustawą budżetową w części dotyczącej zdrowia przeniosą się na posiedzenie plenarne Senatu. Głosowania zaplanowano na najbliższe posiedzeniu Senatu w przyszłym tygodniu. 

Aleksandra Smolińska

Polecamy także:

  • O budżecie na zdrowie za 2017 rok pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz