Jest nowy Program Szczepień Ochronnych na 2017 r.

09 Stycznia 2017, 14:27

Główny Inspektor Sanitarny ogłosił nowy Program Szczepień Ochronnych na 2017 r. Największa zmiana to bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci urodzonych po 1 stycznia br.

Program Szczepień Ochronnych jest publikowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego co roku. Tym razem najistotniejszą zmianą jest wpisanie do kalendarza szczepień obowiązkowych szczepionki przeciwko pneumokokom. Bezpłatnie otrzymają je wszystkie dzieci, które urodziły się po 1 stycznia tego roku.

Co poza szczepieniem przeciwko pneumokokom?

O inne zmiany w Programie Szczepień Ochronnych na 2017 r. zapytaliśmy Marka Posobkiewicza, Głównego Inspektora Sanitarnego. – Oprócz dodania do Programu szczepień przeciwko pneumokokom, dokonaliśmy kosmetycznej korekty terminów szczepień. Chodziło o umożliwienie podania 4 szczepionek obowiązkowych przewidzianych na dany miesiąc życia dziecka w czasie jednej wizyty szczepiennej – wyjaśnia szef GIS. – W Programie wskazano również, że decyzję o liczbie i rodzaju szczepień w czasie jednej wizyty podejmuje lekarz – dodaje Marek Posobkiewicz.

MZ zapłaci dodatkowo ponad 100 mln zł

Do tej pory szczepionkom przeciwko pneumokokom szczepionych było około 20 proc. dzieci. Rodzice musieli zapłacić za to z własnej kieszeni. Teraz wszystkie dzieci otrzymają szczepionkę bezpłatnie. Dla resortu zdrowia oznacza to dodatkowe koszty rzędu ponad 100 mln zł.

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ

Polecamy także:

  • O rozstrzygnięciu przetargu na szczepionki przeciwko pneumokokom pisaliśmy tutaj
  • O tym, że MZ sfinansuje szczepionki przeciwko pneumokokom pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

14 komentarzy

regularnie_szczepiony Wtorek, 24 Stycznia 2017, 14:55
Spisek szczepionkowy to najgorszy spisek mający na celu tę słynną "depopulację". Od dziesięcioleci trwają szczepienia i jakoś nie widać, żeby ludzie wymierali od tego masowo.
Poebało ich Środa, 11 Stycznia 2017, 16:07
Sqr.....yny !!!
matka Środa, 11 Stycznia 2017, 13:16
Jak to jest, że zwolennicy szczepień na "wszystko" od tych którzy szczepić się nie chcą i słusznie zawsze domagają się badań, dowodów, a sami jakie mają dowody na bezpieczeństwo szczepionek ? bo lekarz tak mówi? śmiechu warte, nie macie żadnych dowodów, bo nawet głupia ulotka producenta szczepionki przyprawia o gęsią skórę. Ci co się tak tych badań domagają niech do podstawówki na chemię wrócą, bo mają jak widać braki w wykształceniu..
ja Środa, 11 Stycznia 2017, 12:03
a pocałujcie wy mnie tam gdzie słońce nie dochodzi
świadoma Środa, 11 Stycznia 2017, 11:14
Nawet za darmo tego nie chcę . Polska to jeden wielki śmietnik tam gdzie inne kraje tego nie chcą to Polska przyjmie z chęcią . Módlmy sie o świadomość i rozum rodziców którzy stoją przed wyborem podać czy nie .
martika Środa, 11 Stycznia 2017, 9:43
myslalam, ze gorzej byc nie moze, a jednak... to, co oni robia, jest przerazajace.
Haron Środa, 11 Stycznia 2017, 1:11
Jeśli nie szczepionki to i tak znajdą coś by wykończyć ludzkość...
Terry Barry Jem Środa, 11 Stycznia 2017, 1:10
Straszne !!!! A jeszcze bardziej straszne jest to, że miliony nic nie wiedzących, ogłupionych ludzi zaszczepi swoje dzieci... Ludobójstwo w białych rękawiczkach. Ja po szczepieniu choruję na cukrzycę...
Matt Wtorek, 10 Stycznia 2017, 23:39
Czy raper posobkiewicz dysponuje jakimiś badaniami na temat bezpieczeństwa podania 4 dawek w miesiącu ?Założę się że i niema. W takim razie na jakiej podstawie twierdzi ze 4 w jednym dniu są bezpieczne. Prokurator czeka.
antyMat Wtorek, 24 Stycznia 2017, 14:48
A ja założę się, że bijesz matkę. Sond jusz jedzie.
Aga Środa, 11 Stycznia 2017, 9:31
każda szczepionka zawiera aluminium i dodatkowe konserwanty na 4kg dziecko jedna szczepionka już przekracza normy a co dopiero 4
Bartsz Środa, 11 Stycznia 2017, 1:11
Czy Matt dysponuje badaniami ze nie jest to bezpiecze bardziej niz mieszkanie w bloku
Bartek Środa, 11 Stycznia 2017, 9:33
W bloku mieszkasz z własnej woli a szczepionki zaparkują ci ustawowo!!
ar Środa, 11 Stycznia 2017, 7:20
Argument nie do obalenia. Nikt ciebie nie zmusza do mieszkania w bloku i nie zapewnia że to największe dobrodziejstwo w dziejach ludzkości i nie twierdzi że wszyscy mieszkający w domkach jednorodzinnych to banda nawiedzonych oszołomów. Podanie czterech zbiorów różnych substancji chemicznych z których każda zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia o mozliwości wystąpienia nieporządanych odczynów poszczepiennych może nieść z sobą ryzyko poważnych zaburzeń a ich mixt to już zupełny hardkor. Idź do lekarza i powiedzedz że jesz cztery różne leki i łykasz je razem to usłyszysz że szybko zmienisz mieszkanie z bloku na szpital. Może to i lepiej. Tylko upewnij się że będziesz na właściwym oddziale