NFZ: od 12 stycznia możliwe „wsteczne” zgłoszenie do ubezpieczenia

09 Stycznia 2017, 15:22

12 stycznia br. wchodzą w życie nowe przepisy, które umożliwią „wsteczne” zgłaszanie się do ubezpieczenia zdrowotnego.

Osoba nieubezpieczona, która skorzysta z publicznej opieki zdrowotnej nie poniesie kosztów leczenia pod warunkiem, że zgłosi się do ubezpieczenia zdrowotnego. Nowe przepisy mogą dotyczyć na przykład męża lub żony osoby ubezpieczonej lub uczącego się dziecka do 26. roku życia. Chodzi o osoby, które spełniają warunki objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, ale z różnych względów nie zostały do niego zgłoszone.

NFZ nie będzie się domagał zwrotu kosztów leczenia

Warunkiem jest złożenie pisemne oświadczenie o prawie do świadczeń lub dokumentu potwierdzającego takie prawo w momencie korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Taka osoba nie będzie musiała zwracać poniesionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia kosztów swojego leczenia w przypadku „wstecznego” zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

Czas na „wsteczne” zgłoszenie to 30 dni od dnia skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej albo 30 dni od poinformowania przez Fundusz o wszczęciu postępowania administracyjnego w zakresie obowiązku poniesienia kosztów świadczeń zdrowotnych.

Postępowania będą umarzane

Dodatkowo – w terminie do 90 dni od wejścia w życie nowych przepisów – nie będą wszczynane lub będą umarzane już wszczęte postępowania o zwrot kosztów leczenie pod warunkiem „wstecznego” zgłoszenia do ubezpieczenia.

Każda placówka medyczna, która posiada umowę na świadczenia opieki zdrowotnej z NFZ, w przypadku niepotwierdzenia w systemie eWUŚ uprawnień pacjenta do świadczeń, powinna poinformować o tym fakcie pacjenta. Jednocześnie, powinna przedstawić wynikającą z nowych przepisów możliwość „wstecznego” zgłoszenia do ubezpieczenia – przypomina NFZ.  

Aleksandra Smolińska

Źródło: NFZ

Polecamy także:

  • O ułatwieniach w dostępie do POZ po 1 stycznia br. pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz