NHS walczy o lekarzy z Polski

16 Stycznia 2017, 9:10

Brytyjski NHS uruchomił specjalny program dla lekarzy z Polski, Litwy i Grecji. Wielka Brytania potrzebuje aż 500 medyków. Na początek uruchomiono rekrutację na 25 miejsc. Program pilotażowo ruszył w miejscowości Lincolnshire. Lekarzy mają zwabić wysokie pensje i bogate pakiety relokacyjne.

NHS oferuje lekarzom pensje 90 tysięcy funtów, hojny pakiet relokacyjny, a także dwunastotygodniowy trening w Polsce przed wylotem do Wielkiej Brytanii – pisze portal Anglia Today. Anglia przeżywa kryzys - rodzimi medycy emigrują do Australii i Nowej Zelandii, gdzie mają ogromne braki kadrowe, a brytyjskich lekarzy bardzo sobie cenią. Stąd podjęcie przez brytyjski NHS „ataku” na Europę w poszukiwaniu brakujących kadr. Do 2020 r. liczba lekarzy może spaść nawet o 10 tysięcy, a teraz jest najlepsza chwila, by temu zapobiec, bo po Brexicie może być coraz trudniej.

Z inicjatywy programu pozyskiwania lekarzy z Europy cieszą się lokalne władze Lincolnshire, ale organizacje pacjencie krytykują ją twierdząc, że pacjentom nie są potrzebni lekarze, którzy dopiero co nauczyli się angielskiego i ledwie w nim dukają. Pacjenci potrzebują lekarza, z którym mogą porozmawiać o swoich problemach po angielsku. Nie potrzebują kogoś, kto dopiero wyszedł z kursu języka angielskiego - twierdzi dr Kieran Shamrock, zarządzający organizacją. 

Janusz Maciejowski

Źródło: Anglia.Today

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Dr Paweł Wtorek, 31 Stycznia 2017, 15:27
Większość młodych lekarzy w Polsce świetnie mówi po angielsku. Uczyli się tego języka w wolnym kraju zamiast rosyjskiego, często od pierwszej klasy podstsawówki, a czesto od przedszkola! Potem kursy British Council i kursy językowe w Anglii, wyjazdy wakacyjne na staże i do pracy w pub'ie.
Angielski pacjent nie musi bać się o komunikację z polskim lekarzem, który zwykle poświęca mu więcej czasu i empatii niż rodowity brytyjski lub hinduski medyk. Po moim stażu w renomowanym szpitalu, przez kilka lat chorzy pytali czy ten polski doktor jeszcze przyjmuje?
medyk Czwartek, 26 Stycznia 2017, 4:16
Szansa na normalne życie dla młodych lekarzy.Noe zmarnujcie jej!