Coraz więcej pacjentów zgłasza niepożądane działania leków

16 Stycznia 2017, 14:00

Coraz więcej pacjentów zgłasza niepożądane działania leków. W zeszłym roku do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych trafiło ponad 18,5 tys. takich zgłoszeń.

W zeszłym roku działania niepożądane leków zgłosiło o 30 procent więcej pacjentów niż rok wcześniej – informuje Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.

Chodzi o bezpieczeństwo pacjentów

Urząd Rejestracji Leków, w ramach kampanii Lek Bezpieczny, informuje jak ważne jest zgłaszanie działań niepożądanych leków. - Bardzo się cieszę, że nasze działania przynoszą skutek. Zgłaszanie działań niepożądanych jest bardzo ważne, dzięki temu leki, które stosujemy stają się coraz bardziej bezpieczne. Każde takie zgłoszenie jest analizowane przez ekspertów naszego Urzędu i wzbogaca naszą wiedzę o działaniu i skuteczności a szczególnie o bezpieczeństwie produktów leczniczych – podkreśla Grzegorz Cessak prezes URPL.

Zgłaszanie działań niepożądanych przez pacjentów wciąż jest w Polsce nowością. Zgodnie z unijnymi przepisami od 13 listopada 2013 roku, każdy pacjent ma prawo opisać i zgłosić działanie niepożądane, które wystąpiło u niego lub osoby, którą się opiekuje na przykład dziecka, czy osoby niepełnosprawnej. Wcześniej mogli to robić wyłącznie pracownicy ochrony zdrowia.

System działa w całej UE

W zeszłym roku do URPL zgłoszono 18677 działań niepożądanych. Zgłoszenia bezpośrednio od pacjentów stanowią w tej liczbie mniejszość. Z roku na rok odsetek ten jest jednak większy. URPL analizując zgłoszone działanie niepożądane zwraca uwagę czy jest to nowy sygnał o skutkach ubocznych, a jeśli nie, to jak często się powtarza. Efektem zgłoszeń jest konieczność dokonania zmian w dokumentacji danego produktu leczniczego, w tym jego ulotki i Charakterystyki. Producenci muszą to zrobić na wniosek szefa URPL.

Mechanizm zbierania danych o działaniach niepożądanych, ich analizowanie i wprowadzanie zmian do dokumentacji produktów leczniczych stosowanych u ludzi odbywa się w jednolity sposób na terenie całej UE. Wszystkie zgłoszenia działań niepożądanych wprowadzane są do Europejskiej bazy EudraVigilance.

Nowy spot URPL propagujący zgłaszanie działań niepożądanych przez pacjentów można obejrzeć tutaj.

Aleksandra Smolińska

Źródło: URPL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz