Wicepremier Morawiecki wstrzymuje kolejną ustawę resortu zdrowia

16 Stycznia 2017, 16:52

Kolejny projekt Ministerstwa Zdrowia nie trafi tak szybko pod obrady rządu. Tym razem chodzi o ustawę o płacach minimalnych. Uwagi do projektu ma wicepremier Mateusz Morawiecki. 

Jak się dowiedzieliśmy, projekt ustawy o płacach minimalnych w ochronie zdrowia – podobnie jak projekt dot. sieci szpitali - zostanie skierowany pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Ma to związek z uwagami, które od początku prac nad ustawą zgłaszał do niej wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki. Zdaniem MF podwyżki dla personelu medycznego mogą jeszcze pogorszyć i tak trudną sytuację szpitali.

Szpitali nie stać na podwyżki

Chodzi o wysokość zaproponowanych w projekcie stawek minimalnego wynagrodzenia dla poszczególnych grup zawodów medycznych. Mimo, że kwoty te są znacznie poniżej oczekiwań samych pracowników, Ministerstwo Finansów i tak obawia się, że placówek medycznych nie będzie stać na taki wydatek. A w planach resortu zdrowia jest jeszcze szereg zmian systemowych, które też pociągną za sobą finansowe konsekwencje.

Komitet Ekonomiczny zajmie się projektem

- Projekt będzie przedmiotem obrad  Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów oraz Stałego Komitetu Rady Ministrów. Ze względu na brak uzgodnienia części uwag zgłoszonych do projektu zostanie on skierowany pod obrady ww. Komitetów Rady Ministrów z rozbieżnościami. Decyzję o sposobie rozstrzygnięcia rozbieżności zostaną podjęte przez wspomniane Komitety Rady Ministrów. O ostatecznym kształcie projektu ustawy zdecyduje zatem Rada Ministrów – informuje nas resort zdrowia. Warto jednak pamiętać, że szefem Komitetu Ekonomicznego jest Mateusz Morawiecki – wicepremier i minister finansów.

Kosztowne projekty MZ

To już druga z kluczowych ustaw przygotowanych przez resort zdrowia, która w najbliższym czasie ma trafić pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Niedawno podobna decyzja zapadła w sprawie ustawy o sieci szpitali. Oba projekty trafią na Komitet dość niespodziewanie. Wcześniej nie było ich w planie prac KERM. Ale mogą wywołać poważne skutki finansowe. Rząd postanowił więc zając się nimi bardziej szczegółowo.

Aleksandra Smolińska

Polecamy także:

  • O tym, że projekt ustawy o sieci szpitali trafił pod obrady KERM pisaliśmy tutaj
  • O tym, że MF ma uwagi do projektu o płacach minimalnych pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz