Europie grozi epidemia grypy

18 Stycznia 2017, 13:30

Francja, Skandynawia i Norwegia ogłosiły stan epidemii. Brakuje miejsc w szpitalach. W Polsce zarejestrowano 130 tys. przypadków grypy w ciągu tygodnia. 

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego obawia się wzrostu zachorowań, których szczyt ma nastąpić w połowie lutego.- Nie sprzyja nam zmieniająca się pogoda, mróz prawdopodobnie trzymał wirusa w ryzach. Zbliżająca się odwilż będzie mu sprzyjała. Dobre wieści są takie, że na razie nie odnotowano pojawienia się nowego, superzjadliwego szczepu – informuje w Wirtualnej Polsce Bondar.

W szpitalach brakuje miejsc dla chorych

Marisol Touraine, minister zdrowia Francji, zaapelowała do państwowych i prywatnych szpitali, by wstrzymały się z planowanymi zabiegami. Brakuje miejsc dla chorych. Placówki służby zdrowia są oblężone. Podobnie jest w Skandynawii. Finowie odnotowali już ponad dwadzieścia zgonów. O epidemii donoszą też media norweskie.

Polskie służby epidemiologiczne zachęcają do szczepień. Szczepionka zapobiega zachorowaniu lub, w najgorszym razie, zapewnia jego łagodniejszy przebieg - zachęca Bondar. Podkreśla jednak, że nie szczepienie przeciw grypie nie chroni przed zwykłymi infekcjami sezonowymi.

Janusz Maciejowski

Źródło: WP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz