Minister odwołał Konsultanta Krajowego w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej

18 Stycznia 2017, 11:48

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł odwołał dziś prof. Macieja Szmitkowskiego z funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. Nowy Konsultant nie został jeszcze powołany.

Prof. Maciej Szmitkowski pełnił funkcję Konsultanta Krajowego w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej od czerwca 2014 roku. Dziś został odwołany przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Jak dowiadujemy się nieoficjalnie, powodem odwołania jest „działalność profesora niezgodna z polityką resortu zdrowia”.

Decyzja ministra zaskakująca

Prof. Maciej Szmitkowski pracuje w Zakładzie Diagnostyki Biochemicznej UM w Białymstoku. Jest także członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej. Podobnie jak Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, prof. Szmitkowski opowiada się za zahamowaniem dominacji prywatnych placówek na rynku diagnostycznym w Polsce i wprowadzeniem kryteriów jakości dla laboratoriów.

Decyzja ministra Radziwiłła o odwołaniu go ze stanowiska Konsultanta Krajowego jest więc tym bardziej zaskakująca. Wydawało się, że resort zdrowia również widzi potrzebę zmian w diagnostyce laboratoryjnej. W październiku ubiegłego roku powstał w MZ specjalny zespół ekspertów, którego zadaniem miało być opracowanie koncepcji zmian funkcjonowania ośrodków badań jakości w diagnostyce laboratoryjnej. Przewodniczącym zespołu jest prof. Maciej Szmitkowski. Zespół miał zakończyć prace do końca marca tego roku.

Samorząd diagnostów laboratoryjnych oburzony dymisją

- To oburzająca decyzja resortu zdrowia – mówi w rozmowie z nami prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych Elżbieta Puacz. Profesor Maciej Szmitkowski, podobnie jak cały nasz samorząd, od dawna widzi konieczność pilnych zmian w diagnostyce laboratoryjnej. Jego zaangażowanie w prace nad poprawą sytuacji polskiej diagnostyki jest ogromne. I wydawało się spójne z polityką resortu zdrowia. Okazuje się jednak, że dla Ministerstwa Zdrowia diagnostyka laboratoryjna nie jest żadnym priorytetem – podkreśla prezes KIDL.

Samorząd zamierza wkrótce skierować do Ministerstwa Zdrowia oficjalne stanowisko w sprawie odwołania prof. Macieja Szmitkowskiego ze stanowiska Konsultanta Krajowego w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.

Aleksandra Smolińska

Foto: PTDL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

Diagnostka Piątek, 27 Stycznia 2017, 19:47
Sposób postepowania pana MZ dowodzi jedynie jego braku kompetdncji i dzialania nie tylko na szkodę pacjenta ale również na szkode naszego panstwa bo przecież dochody pozyskiwane z badań platnych w ogromnej mierze podnosza kondycje szpitala przewyzszajac wielokrotnie koszt utrzymania laboratorium dlaczego wiec chce sie je oddac w prywatnym i zazwyczaj zagranicznym korporacjom. Pan MZ podważa rowniez swoje kompetencje jako lekarza - przecież wiarygodne i rzetelne wyniki badań sa kluczowe w postawieniu prawidlowej diagnozy a taki jest przecież sens pracy kazdego lekarza zadziwia również fakt jawnej dyskryminacji i podwazania kompetencji diagnostow laboratoryjnych na tle innych grup zawodowych, poprzez minimalne place, brak możliwości rozwoju zawodowego poprzez platne specjalizacje, a przecież diagnosi ksztalca sie w tych samych uniwersytetach medycznych co lekarze i pielegniarki panie ministrze, apeluje do diagnostow również o protest przeciwko jawnej dyskryminacji naszej grupy zawodowej na tle innych grup, dlaczego nauczyciel ktory pracuje tylko 18h tygodniowo dostanie kolejna podwyżkę a diagnosta ktory wykonuje bardzo żmudna i odpowiedzialna prace, musi nieustannie podnosic swoje kompetencje na tle rozwijajacej sie szeroko diagnostyki laboratoryjnej, pelni o wiele bardziej odpowiedzialna prace na podstawie ktorej zapada decyzja o zdrowiu i zyciu pacjenta jest tak bardzo dyskryminowany na tle innych grup zawodowych, zyjemy w demokratycznym kraju i nie mozemy sobie pozwolić na tak jawna dyskryminację i zanizanie standardów jakosci badań nietylko jako diagnosci ale również jako pacjenci i Polacy
rozczarowany Sobota, 21 Stycznia 2017, 16:51
Jak mają być dobre zmiany Pani Premier, kiedy minister Radziwiłł eliminuje osoby które chcą zmian dla dobra pacjenta a interesów sieciowe zagranicznych. Kto rządzi naprawdę na Miodowej? Kto za ta decyzja stoi. Panie Ziobro czas to sprawdzić , dlaczego prokurator zrezygnował z oskarżenia czołowego człowiek MZ. Gdzie idą publiczne pieniądze na badania.? Czy ich nie szkoda?
krzyżak Czwartek, 19 Stycznia 2017, 21:52
Lepka sieć pajęcza dopadła swą ofiarę...
zoja Czwartek, 19 Stycznia 2017, 13:21
A przecież to nie interes prywaciarzy a interes pacjenta miał być najważniejszy!
CCC Czwartek, 19 Stycznia 2017, 12:55
Dlaczego Minister Radziwił nie został odwołany to niepotozumienie
sss Czwartek, 19 Stycznia 2017, 11:59
Korpo-lobby ma jednak bardzo długie rączki!
aaabbb Środa, 18 Stycznia 2017, 20:55
Pan Profesor miał odwagę mówić i pisać o sprawach tzw."niewygodnych". Szkoda.
Danka Środa, 18 Stycznia 2017, 19:07
Odwołać to trzeba pana ministra Radziwiłła
Diagnostka Czwartek, 19 Stycznia 2017, 11:57
Masakra, aż trudno uwierzyć jak PiS eliminuje niewygodne jednostki. Jedyny konsultant, który chciał coś zrobić coś dobrego dla diagnostyki laboratoryjnej i diagnostów, a w szczególności analityków medycznych. Nie można na to pozwolić