Chorzy na raka jelita grubego czekają na skuteczne leczenie

19 Stycznia 2017, 11:04

Lepszego dostępu do leczenia domagają się pacjenci chorzy na raka jelita grubego. I po raz kolejny apelują w tej sprawie do resortu zdrowia. 

Pacjenci z zaawansowanym rakiem jelita grubego od kilku lat próbują nawiązać dialog z Ministerstwem Zdrowia. Czekają na lek, który – jak twierdzą - wydłuża ich życie nawet o 40 miesięcy.

Potrzebne skuteczne leczenie na wczesnym etapie

Pacjenci z zaawansowanym rakiem jelita grubego od wielu lat postulują o zmiany w schemacie leczenia tego nowotworu. Do dziś nie doczekano się jednak żadnych zmian w tym zakresie. - Mimo licznych apeli, spotkań, indywidualnych pism oraz zbiorczych wystąpień do Ministerstwa Zdrowia mija kolejny rok kiedy pacjenci z zaawansowanym rakiem jelita grubego są pozbawiani szansy na dłuższe życie, warte każdych pieniędzy dla pacjenta onkologicznego – niestety nie dla Resortu – piszą pacjenci.

W ocenie pacjentów dostępne w Polsce terapie wielokrotnie wdrażane są do leczenia za późno, tj. dopiero w III linii leczenia. Tymczasem zastosowanie odpowiedniego leczenia na wczesnym etapie, zaraz po diagnozie, może wydłużyć życie pacjentów nawet o 40 miesięcy - twierdzą.

Pacjenci liczą na dialog z MZ

- Chcielibyśmy podjąć merytoryczną dyskusję z Resortem ale ten od miesięcy pozostaje bez odpowiedzi na nasze ostatnie pismo. Sytuacja jest dla nas o tyle trudniejsza, kiedy widzimy i cieszymy się razem z naszymi kolegami pacjentami onkologicznymi, że inne terapie w onkologii są sukcesywnie wprowadzane. Wtedy jednak zadajemy sobie pytanie – co z nami? Czy to możliwe, że grupa pacjentów z rakiem jelita grubego nie opłaca się Ministerstwu Zdrowia? – pytają pacjenci.

Jak wyglądają statystyki?

Nowotwory jelita grubego i odbytu są trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem u mężczyzn (660 tys. przypadków, 10 proc.) i drugim u kobiet (570 tys. przypadków, 9 proc.). Z tego prawie 60 proc. zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. Nowotwory jelita grubego są odpowiedzialne na świecie za 8 proc. zgonów nowotworowych, co stanowi czwartą najczęstszą nowotworową przyczynę zgonu na świecie powodującą rocznie około 600 tys. zgonów. Umieralność jest niższa u kobiet niż u mężczyzn.

W Polsce rak jelita grubego jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn, a u kobiet zajmuje trzecie miejsce – wyjaśnia prof. Maciej Krzakowski, Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej. Jednocześnie umieralność mężczyzn zwiększa się szybciej niż u kobiet. W strukturze zgonów rak jelita grubego zajmuje drugie miejsce u mężczyzn i trzecie u kobiet. O około 10 proc. wzrósł jednak wskaźniki 5-letniego przeżycia – podkreśla prof. Krzakowski. Obecnie połowa pacjentów z rakiem okrężnicy przeżywa 5 lub więcej lat, a z rakiem odbytnicy 47 proc. chorych.

Aleksandra Smolińska

Źródło:Polskie Towarzystwo Stomijne, KRN

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz