Łanda: to źle, że projekt „apteka dla aptekarza” został odrzucony

25 Stycznia 2017, 17:07

Z dzisiejszej decyzji sejmowej Komisji do spraw deregulacji o odrzuceniu poselskiego projektu „apteka dla aptekarza” nie jest zadowolone Ministerstwo Zdrowia. – Będę pamiętał kto nie chciał zamrożenia status quo na rynku aptek – mówił dziś wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda komentując decyzję Komisji do spraw deregulacji.

O odrzuceniu poselskiego projektu zmian na rynku aptek zdecydowali dziś posłowie sejmowej Komisji do spraw deregulacji. To spore zaskoczenie. Jak się okazuje również dla Ministerstwa Zdrowia, mimo że już kilka dni temu wicepremier Morawiecki zapowiedział, że z projektu na pewno znikną zapisy ograniczające prawo do posiadania apteki wyłącznie do farmaceutów.

Alternatywą jest moratorium?

- Wydaje mi się że bardzo źle się dzieje, że ten poselski projekt został odrzucony. On się wpisuje w zmiany, które przygotowujemy. Na Węgrzech wprowadzono moratorium na otwieranie nowych aptek, żeby uregulować rynek. Gdybym miał położyć na szali te dwa projekty, to moratorium niesie za sobą dużo większe konsekwencje – mówił wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. - Procedura związana z dużą nowelizacją prawa farmaceutycznego będzie długa. Potrwa przynajmniej kilka miesięcy. A jeśli nie będzie żadnej ustawy, która zamroziłaby status quo, to będzie dochodziło do różnego rodzaju nieprawidłowości na rynku. Będę pamiętał kto nie chciał zamrożenia tego status quo na rynku aptek – mówił Łanda.

KERM nie kwestionuje całego projektu

Wiceminister zdrowia odniósł się także do stanowiska Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w sprawie projektu „apteka dla aptekarza”. - Uczestniczyłem w obradach KERM i przypominam jakie jest ostateczne stanowisko Komitetu w sprawie projektu. KERM zakwestionował tylko zapis dotyczący zasady „apteka dla aptekarza” – podkreślił Łanda i jednocześnie dodał, że negatywne opinie Ministerstwa Rozwoju i UOKiK dot. poselskiej propozycji zmian na rynku aptek nigdy nie dotarły do resortu zdrowia. – Zapoznałem się z nimi dopiero na posiedzeniu KERM – zaznaczył Łanda. – Te opinie nie były kierowane do ministra zdrowia – dodał.

Aleksandra Smolińska

Polecamy także:

  • O tym, że Izba Aptekarska jest zaskoczona decyzją posłów pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

cerber Czwartek, 26 Stycznia 2017, 10:07
Kiedy pan odejdzie, co? W końcu to Pan promowal tę ustawę!!!!