Komisja zdrowia: pakiet onkologiczny będzie uproszczony

25 Stycznia 2017, 16:51

Dzisiaj w Sejmie dobyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Wiceminister Piotr Warczyński przedstawił zmiany, które resort chce wprowadzić do pakietu onkologicznego. 

Zostanie uproszczona karta diagnostyki i leczenia onkologicznego DILO. Lekarze będą mieli znacząco mniej administracyjnych obowiązków związanych z wypełnianiem zapisów ustawy, a dzięki temu - więcej czasu dla pacjentów. Będą szybciej diagnozować chorych i kierować na właściwe leczenie - przedstawiał Warczyński. To właśnie ma być efektem uproszczenia biur akcji, w tym sprawozdawczości. Zapewnił, że wprowadzane zmiany były konsultowane z lekarzami i pacjentami.

Konsylia jednak nie w każdym przypadku

Nowością będzie także możliwość wystawiania karty onkologicznej przez lekarza AOS. Także projekt zakłada odejście od wskaźnika dla lekarzy POZ, co oznacza, że nie będą oni musieli przechodzić dodatkowego szkolenia, jeśli nie rozpoznają nowotworu. Karta DILO będzie miała już tylko 2 strony i ma być wypełniana tylko elektronicznie.

Proponowane zmiany krytykował Bartosz Arłukowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, który uważa, odstępowanie od zasady obowiązkowych konsyliów jest błędem. Te konsylia miały być dla pacjentów, a nie poprawiać komfort życia lekarzy - mówił Arłukowicz. Szef sejmowej Komisji Zdrowia zaapelował do ministra K. Radziwiłła o utrzymanie dotychczasowych przepisów, które nakładają na szpitale obowiązek organizacji konsyliów. - Trzeba to zrobić dla pacjentów - mówił B. Arłukowicz.

Janusz Maciejowski

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz