Diagności laboratoryjni popierają aptekarzy

27 Stycznia 2017, 9:36

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych popiera samorząd aptekarski. Chodzi o projekt „apteka dla aptekarza”, który dwa dni temu – wbrew postulatom Izby Aptekarskiej - został odrzucony przez sejmową Komisję do spraw deregulacji. 

Zdaniem diagnostów laboratoryjnych zasada „apteka dla aptekarza”, a także inne regulacje, które wprowadzał poselski projekt zmian na rynku aptek, są korzystne dla pacjentów i zapewniają im bezpieczeństwo.

Farmaceuta gwarantuje bezpieczeństwo pacjentów

KIDL od początku wspierała samorząd aptekarski w staraniach o uchwalenie projektu ustawy przygotowanego przez posłów PiS. Nie zmieniło się to również teraz, kiedy projekt został niespodziewanie odrzucony przez sejmową komisję i skierowany do dalszych prac w MZ. – Wyłącznie farmaceuta, jako właściciel apteki, gwarantuje, że podstawowy cel działania apteki jest należycie realizowany – uważa prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Elżbieta Puacz i dodaje, że KIDL w pełni solidaryzuje się z samorządem aptekarskim w jego staraniach o bezpieczeństwo pacjentów.

Diagności jak aptekarze

Poparcie diagnostów dla postulatów samorządu aptekarskiego nie jest przypadkowe. Izba od dawna zabiega o uregulowanie rynku diagnostyki laboratoryjnej, na którym – w ocenie KIDL – dochodzi do podobnych patologii, jak na rynku aptecznym. – Mówimy o świadczeniach medycznych, a nie o rynku handlowym. Musimy pamiętać o tym, że jest odpowiedzialność za bezpieczeństwo pacjenta. Nie jest to sprzedaż cukierków, tylko leków, a aptekarz wie czy pacjentowi faktycznie dany lek jest potrzebny czy nie. Zawody medyczne mają odpowiedzialność medyczną i zawodową – mówiła prezes Elżbieta Puacz na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia dotyczącym projektu „apteka dla aptekarza”. To samo dzieje się laboratoriami diagnostycznymi. Dlatego mówimy jednym głosem z Naczelną Radą Aptekarską – podkreśliła Puacz.

Aleksandra Smolińska

Źródło: NIA, Sejm

Polecamy także:

  • O tym, że projekt "apteka dla aptekarza" został odrzucony przez komisję sejmową pisaliśmy tutaj
  • O tym, że Izba Aptekarska jest zaskoczona odrzuceniem projektu pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Aptekarka Piątek, 27 Stycznia 2017, 18:39
Popieram rozwiązanie w wersji węgierskiej, gdzie "apteka dla aptekarza" objęła również apteki już istniejące. Nie wiem tylko, czy aptekarze zdają sobie sprawę, że wprowadzenie w PL " a. dla aptekarza" oznaczałoby krwawą rzeź na rynku. Aptekarze m.in schodziliby z cen poniżej ceny zakupu i zaciągali gigantyczne kredyty wiedząc, że ten kto wykończy konkurencję, wytrzyma i zostanie ostatni na polu walki, zdobędzie złote góry. Nasz rynek jest agresywny, jak żaden inny w EU.