NFZ zapłaci więcej za leczenie stomatologiczne

27 Stycznia 2017, 15:20

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci więcej za leczenie stomatologiczne dzieci i kobiet w ciąży. To kolejna zmiana, która jest konsekwencją wdrożenia rządowej ustawy „Za życiem”. 

Zwiększenia stawek za leczenie stomatologiczne dzieci i kobiet w ciąży od dawna domagał się samorząd lekarski i Konsultant Krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Postulat lekarzy udało się jednak spełnić dopiero, gdy weszła w życie rządowa ustawa „Za życiem”. Ile teraz NFZ zapłaci za leczenie?

54 mln zł więcej na stomatologię

Współczynnik korygujący w przypadku leczenie stomatologicznego dzieci wyniesie teraz 1,3. Za leczenie kobiet w ciąży Fundusz zapłaci według współczynnika 1,2. Wzrośnie też cena profilaktyki stomatologicznej. Tutaj NFZ będzie rozliczał świadczenia według współczynnika 1,5. W projekcie zarządzenia prezesa NFZ proponowane jest również podwyższenie wyceny punktowej świadczenia „wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego” na 50 punktów, urealniające wycenę tego świadczenia. W sumie Fundusz za świadczenia stomatologiczne zapłaci o 54 mln zł więcej.

Jak uzasadnia NFZ, zmiana jest spowodowana udzielaniem większej liczby świadczeń stomatologicznych dla dzieci oraz kobiet w ciąży i w okresie połogu, co jest zgodne z treścią ustawy o wsparciu kobiet w  ciąży i rodzin "Za życiem".

Projekt zarządzenia prezesa NFZ - warunki i realizacja umów - leczenie stomatologiczne.

Aleksandra Smolińska

Źródło: NFZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Tomtom Środa, 15 Marca 2017, 9:32
Powinniście całkowicie refundować leczenie światłoutwardzalne !!!!!!