MZ: Narodowy Program Zdrowia zostanie w pełni zrealizowany

01 Lutego 2017, 14:09

Jak informuje resort zdrowia, większość konkursów na realizację zadań w ramach Narodowego Programu Zdrowia w 2017 roku zostało już ogłoszonych. Tymczasem w ubiegłym roku, z powodu opóźnień we wdrożeniu NPZ, przepadła ponad połowa środków, które miały być wykorzystane w Programie. 

W zeszłym roku na realizację Narodowego Programu Zdrowia w budżecie zarezerwowanych było 140 mln zł. Resort zdrowia nie zdążył wydać ponad połowy z tych środków. Rada Ministrów przyjęła program dopiero we wrześniu, więc konkursy dla potencjalnych realizatorów były rozpisywane w ostatniej chwili. W ten sposób niewykorzystanych pozostało ponad 76 mln zł. W tym roku MZ chce uniknąć tego błędu.

Większość konkursów już ogłoszona

Jak informuje resort zdrowia, większość konkursów w ramach NPZ została już ogłoszona. - Opublikowaliśmy już większość ogłoszeń konkursowych na realizację zadań z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 (NPZ), które powinniśmy ogłosić w 2017 roku. Poszukujemy realizatorów wielu inicjatyw prozdrowotnych, które polegają m.in. na edukacji zdrowotnej, działaniach profilaktycznych, wsparciu osób w kryzysie psychicznym, podnoszeniu świadomości zdrowotnej zanieczyszczeń powietrza i promieniowania ultrafioletowego oraz promocji zdrowia osób starszych.

Program na ten rok zostanie zrealizowany w całości

W najbliższym czasie mają pojawić się pozostałe ogłoszenia, dotyczące przede wszystkim promocji karmienia piersią oraz poprawy zdrowia prokreacyjnego. Po ogłoszeniu tych konkursów NPZ będzie realizowany w pełni – we wszystkich celach operacyjnych, z wykorzystaniem wszystkich zaplanowanych środków finansowych – zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ, Dziennik Gazeta Prawna

Polecamy także:

O tym, że NPZ wchodzi w życie pisaliśmy tutaj

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Centrum Nauki o Laktacji Środa, 09 Sierpnia 2017, 16:12
Wygrałam konkurs rok temu na realizację mojego projektu. Do dziś nie mam podpisanej umowy. MZ piętrzy problemy, nie wiem jak to ma działać normalnie. Jak mam zrealizować duży projekt do końca tego roku? Pogięło ich? Czy ci ludzie kiedykolwiek prowadzili jaką kolwiek działaność? Nie wiedzą co to jest realizacja projektu w terminie? Konkurs wygrałysmy na jesieni 2016...