Nowy podział kompetencji w kierownictwie MZ i spore zaskoczenie

02 Lutego 2017, 10:56

Jest już nowy podział kompetencji w kierownictwie Ministerstwa Zdrowia. Nowa wiceminister, Józefa Szczurek-Żelazko zajmie się m.in. dialogiem społecznym i nadzorem nad departamentem pielęgniarek i położnych. Ale zmieniają się również kompetencje wiceministra Krzysztofa Łandy.

Od wczoraj Józefa Szczurek-Żelazko oficjalnie pracuje w resorcie zdrowia. Na stanowisku sekretarza stanu zastąpiła zdymisjonowanego Jarosława Pinkasa. Wiemy już, jakie obszary będą podlegały nowej wiceminister i jak zmieniły się kompetencje pozostałych członków kierownictwa MZ.

Pielęgniarki i dialog społeczny

Nowy podział kompetencji w resorcie zdrowia oddaje nowej wiceminister nadzór nad departamentem pielęgniarek i położnych, departamentem dialogu społecznego oraz departamentem matki i dziecka. Józefa Szczurek-Żelazko jest także odpowiedzialna za nadzór i kontrolę. Nadzoruje również pracę kilkunastu instytucji, które podlegają MZ, np.: Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, ale również Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii i Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nadzór nad departamentem pielęgniarek i położnych Szczurek-Żelazko przejęła od wiceministra Marka Tombarkiewicza. Resztę obowiązków nowa wiceminister dostała „w spadku” po Piotrze Warczyńskim, który również rozstał się z resortem zdrowia.

Łanda zajmie się zdrowiem publicznym

Ale to nie koniec zmian w kompetencjach poszczególnych wiceministrów. Dużym zaskoczeniem może być powierzenie nadzoru nad ogromnym obszarem, jakim jest zdrowie publiczne wiceministrowi Krzysztofowi Łandzie. Przypomnijmy, że kiedy kilka miesięcy temu minister Konstanty Radziwiłł odbierał mu kompetencje do nadzorowania refundacji leków, tłumaczył to nadmiernym obciążeniem pracą wiceministra Łandy. Wygląda na to, że teraz wiceminister znajdzie już czas na wymagający wielu zmian i niezwykle szeroki temat zdrowia publicznego. Oprócz tego, Łanda przejmuje również nadzór nad departamentem współpracy międzynarodowej. To oznacza, że w kompetencjach Marka Tombarkiewicza po zmianach pozostanie: ratownictwo medyczne, zarządzanie kryzysowe, departament nauki i szkolnictwa wyższego, departament organizacji ochrony zdrowia oraz nadzór nad refundacją leków.

Kompetencje wiceministrów Piotra Gryzy i Katarzyny Głowali pozostają bez zmian. Gryza nadal będzie nadzorował ubezpieczenia zdrowotne i departament e-zdrowia, a Głowala – politykę zdrowotną i departament budżetu, finansów i inwestycji.

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ

Polecamy także:

  • O zmianach w kierownictwie MZ pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

abc Czwartek, 02 Lutego 2017, 14:57
Pan Min Tombarkiewicz objął także Dep Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Także droga redakcji sprostuj i nie pisz, że Pan Minister zajmuje się "...tylko..." . Art. pisany pod dyktando Pana Łandy przez Panią Rzeczniczkę MZ, który chce się promować jak może.
redakcja Czwartek, 02 Lutego 2017, 16:15
Dziękujemy za informację. Doprecyzowaliśmy.
MTT Czwartek, 02 Lutego 2017, 13:17
Pozwolę sobie zauważyć, że Pan Minister Marek Tombarkiewicz będzie nadzorował także Departament Organizacji Ochrony Zdrowia, który zajmuje się chociażby ustawą o jakości. Prośba o zwrócenie uwagi przez Redakcję.
Redakcja Czwartek, 02 Lutego 2017, 16:14
Dziękujemy za sugestię - doprecyzowaliśmy.