MZ chce uregulować rynek kosmetyków

02 Lutego 2017, 14:03

Obowiązkowy wpis do rejestru producentów, wysokie kary za łamanie przepisów i utworzenie specjalnego systemu informacji o niepożądanych działaniach kosmetyków – to tylko część zmian, które na rynku kosmetycznym chce wprowadzić resort zdrowia. 

Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa produktów kosmetycznych mających wpływ na zdrowie konsumentów. Projekt ustawy o produktach kosmetycznych, który właśnie trafił do konsultacji społecznych to również realizacja unijnego rozporządzenia.

Nadzór nad kosmetykami dostanie GIS

Nadzór nad bezpieczeństwem produktów kosmetycznych otrzyma Główny Inspektor Sanitarny. Powstanie też specjalny ośrodek, którego zadaniem będzie zapewnienie dostępu do informacji o produktach kosmetycznych, które udostępnia Komisja Europejska.

Zgodnie z projektem producenci kosmetyków, ale także firmy zajmujące się ich pakowaniem będą podlegały rejestracji. Rejestry będą prowadzić i aktualizować powiatowi inspektorzy sanitarni. – Posiadanie przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej aktualnej informacji odnośnie lokalizacji zakładów wytwarzających kosmetyki, pozwoli na sprawny nadzór nad warunkami ich produkcji, co przełoży się na bezpieczeństwo zdrowotne konsumentów – wyjaśnia Ministerstwo. Na rejestrację producenci będą mieli 9 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Uruchomiony zostanie także specjalny System Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Użyciem Produktów Kosmetycznych. Systemem pokieruje GIS.

Kary za nieprzestrzeganie przepisów

Za nieprzestrzeganie przepisów producenci i dystrybutorzy kosmetyków zapłacą wysokie kary. Wyniosą one od 1 tys. zł do 100 tys. zł i będą nakładane na przykład za wprowadzenie na rynek produktu, który nie spełnia wymogów bezpieczeństwa albo został wytworzony niezgodnie z zasadami dobrej praktyki produkcji. Resort zdrowia przewiduje również wprowadzenie kar za niepoinformowanie o ciężkim działaniu niepożądanym kosmetyków.

Projekt ustawy precyzuje również, że informacje na produktach kosmetycznych dostępnych na naszym rynku muszą być zamieszczane w języku polskim. Nadzór nad prawidłowością znakowania produktów kosmetycznych będzie sprawować Inspekcja Sanitarna i Inspekcja Handlowa.

Uwago do projektu ustawy o produktach kosmetycznych można składać do 2 marca br.

Aleksandra Smolińska

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz