NHS: od kwietnia obcokrajowcy zapłacą za leczenie z góry

10 Lutego 2017, 12:45

Już w kwietniu w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać przepis, który ma na celu ograniczenie turystyki zdrowotnej. Zagraniczni pacjenci będą musieli płacić z góry za operacje i inne zabiegi, które nie są pomocą pilną lub ratującą życie.

Nowe przepisy nie będą dotyczyły opieki okołoporodowej. Jednak w ramach odrębnego programu pilotażowego, kobiety w ciąży będą musiały dostarczyć paszporty i rachunki za media.

Rząd chce odzyskać pieniądze wydane na obcokrajowców

- Naszym celem jest odzyskanie nawet 500 mln funtów rocznie jeszcze w kadencji tego parlamentu. Pieniądze następnie mogą być reinwestowane w opiece nad pacjentem – powiedział Jeremy Hunt, minister zdrowia UK. Do tej pory, od 2013 r. udało się odzyskać tylko 89 mln funtów.

Na leczenie Brytyjczyków za granicą rząd wydał prawie 700 mln
Raport Krajowego Urzędu Kontroli wydany w październiku 2016 roku mówi, że rząd Wielkiej Brytanii zapłacił 674 mln funtów do innych krajów europejskich za leczenie Brytyjczyków za granicą, ale w zamian otrzymał tylko 49 mln funtów za leczenie obywateli europejskich w UK.

Zasady te nie będą dotyczyły osób ubezpieczonych w jednym z państw UE i posiadający np. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Takie osoby będą mogły korzystać z opieki na dotychczasowych zasadach (więcej o nich można przeczytać na stronie NFZ). 

Janusz Maciejowski

Źródło: IBTimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz