Dietetycy chcą być w POZ

13 Lutego 2017, 16:30

Dietetycy skierowali do Ministra Zdrowia petycję, w której proszą o włączenie ich zawodu do ustawy o Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Twierdzą, że są niezbędni dla zespołów terapeutycznych, gdyż odpowiednia edukacja żywieniowa oraz właściwy dobór diety ma wpływ na przebieg terapii i leczenia chorego.

Dietetycy proszą resort zdrowia o uwzględnienie w ustawie o POZ obowiązku zatrudnienia dietetyka w ramach struktur zespołu terapeutycznego POZ. I proponują wynagrodzenie per capita, czyli będące liczonym od PKB.

Dietetyk zapobiegnie kolejkom?

W uzasadnieniu autorzy petycji wyjaśniają, jaki – ich zdaniem – ma opieka dietetyczna. I wymieniają, że zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób tzw. Cywilizacyjnych, do których zaliczane są m.in. otyłość, nowotwory choroby układu oddechowego, alergie, sercowo-naczyniowe, układu kostno-stawowego.

Opieka dietetyczna zmniejszy koszty leczenia

Prawidłowe żywienie zmniejsza ponadto koszty leczenia nawet do 75 proc. Wymieniają także, że 30-40 proc pacjentów zgłaszających się do szpitali jest niedożywionych. Zauważają przy tym, że brak właściwej opieki ze strony dietetyka może wpłynąć na proces zdrowienia po hospitalizacji.

Janusz Maciejowski

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

A Wtorek, 14 Lutego 2017, 17:58
Ok. 70% chorych na nowotwory umiera z powodu uwaga: NIEDOŻYWIENIA a nie przez obecność samego nowotworu. Gdyby dostęp do dietetyka był łatwiejszy niż obecnie ta liczba mogłaby się zmniejszyć, ponieważ jedynie dietetyk ma pojęcie jak właściwie z tym walczyć. Na powstanie samego nowotworu aż w 33% ma wpływ odżywianie - to więcej niż palenie papierosów (30%)! Główną przyczyną zgonów w Polsce aktualnie są choroby układu krążenia, które powstają w wyniku złego trybu życia - w tym nieprawidłowego żywienia. Gdyby dietetyk był dostępny dla każdego wielu chorób można byłoby uniknąć. Oczywiście jeżeli ktoś nie będzie chciał zdrowo jeść to i dietetyk tu nic nie wskóra ale najpierw trzeba uświadomić sobie co to znaczy zdrowe żywienie. Większości kojarzy się to z jedzeniem przysłowiowej ,,trawy" bez smaku, a tak naprawdę nie jest i to właśnie ma dietetyk pokazać, właśnie dlatego są oni potrzebni. Praktycznie wszystkie choroby wymagają pewnych interwencji żywieniowych żeby leczenie było efektywne, nie tylko tabletki się liczą... A co z dietozależnymi chorobami, co z np. celiakią, na którą lekiem jest WYŁĄCZNIE dieta? Tu lekarz powie tylko: nie jeść glutenu i co z tego, pacjenci nawet nie wiedzą, że ten gluten to nie tylko chleb ale też np. wędliny, czy niedokładnie umyty nóż. Bez takiej świadomości człowiek sobie szkodzi myśląc, że robi wszystko dobrze, bo nie je mąki, a potem skutki choroby trzeba leczyć kosztownymi zabiegami, operacjami, na które idzie więcej pieniędzy niż na zatrudnienie dietetyka. Podobnie z chorobami serca - dietetyk? bez sensu, a potem by passy, stenty - to wszystko kosztuje. Można tak wymieniać i wymieniać. Potrzeba nam więcej świadomości, której lekarz nam nie zagwarantuje mając 12 min na pacjenta. Trzeba myśleć przyszłościowo, a nie tak jak do tej pory widzieć tylko co jest tu i teraz
Yyy Wtorek, 14 Lutego 2017, 17:48
Po komentarzach widać jak bardzo mała jest świadomość ludzi o znaczeniu odpowiedniego odżywiania się. Czy autorzy komentarzy zdają sobie sprawę jak dużo problemów i kosztów generuje odwracanie się od tej kwestii? Pewnie nie, inaczej by tak nie pisali. Bardzo dobra inicjatywa!
Yyy Wtorek, 14 Lutego 2017, 17:48
Po komentarzach widać jak bardzo mała jest świadomość ludzi o znaczeniu odpowiedniego odżywiania się. Czy autorzy komentarzy zdają sobie sprawę jak dużo problemów i kosztów generuje odwracanie się od tej kwestii? Pewnie nie, inaczej by tak nie pisali. Bardzo dobra inicjatywa!
Xxx Wtorek, 14 Lutego 2017, 15:26
Jak pacjent nie chce zdrowo jeść to i tak nie będzie jadł. A pomysł jest głupi bo w POZ nie ma nawet pieniędzy na podstawowe badania a co dopiero na zatrudnianie dietetyka
Mewa Wtorek, 14 Lutego 2017, 12:43
to qwerty - mam nadzieję, że nie jesteś lekarzem! No bo jeśli jesteś i nie wiesz jaki właściwa dieta ma wpływ na utrzymanie zdrowia lub zmaganie się z chorobą, to chyba niewiele wiesz o ludzkim organizmie...
qwerty Wtorek, 14 Lutego 2017, 12:20
Co za bzdura.
To niech pacjenci chodzą do dietetyków a nie do lekarzy
qwerty1 Wtorek, 14 Lutego 2017, 17:50
Z jakiego powodu działanie lekarza nie może być wsparte przez dietetyka? Czy lekarze pozjadali wszystkie rozumy, że wiedzą wszystko i pomagają w każdej kwestii pacjentowi. Raczej nie, co widać.