E.Kopacz: apeluję do B.Szydło by nie podpisywała ustawy o sieci szpitali

14 Lutego 2017, 14:35

Politycy Platformy Obywatelskiej zaapelowali dziś do premier Beaty Szydło o niepodpisywanie ustawy o sieci szpitali. Nawiązali do dzisiejszego posiedzenia rządu, w czasie którego ustawa nie została przyjęta. Premier Gliński poinformował, że do projektu Rada Ministrów ma uwagi i „kontrowersje”, które powinny być wyjaśnione w obecności premier Szydło. 

Podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej b. premier i b. minister zdrowia Ewa Kopacz zwróciła się do premier Beaty Szydło: Proszę nie podpisywać się pod tym projektem. Ze względu na dobro pacjentów. Będą oni musieli stać w dużo dłuższych kolejkach. Szpitale będą się zadłużać jeszcze bardziej. Pacjenci będą musieli jeździć dalej. Jeśli los chorych pacjentów leży pani na sercu. Informuję panią jako lekarz i były minister zdrowia - ten projekt jest szkodliwy dla pacjentów 

Senator Tomasz Grodzki odnosząc się do deklaracji prezesa Kaczyńskiego, że reforma ochrony zdrowia będzie wprowadzana stopniowo, zauważył – radzę panu prezesowi zerknąć w tę ustawę. Tam nie ma rozłożenia w czasie – przypomniał. Zwrócił też uwagę, że sieć szpitali ma powstać do końca marca i od tych decyzji nie będzie odwrotu.  Ostrzegł także, że „rzeczywistość, którą kreuje ministerstwo zdrowia będzie jeszcze gorsza od obecnej”.

Były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zwrócił uwagę, że nawet wśród polityków PIS są ogromnie wątpliwości co do skutków zmian jakie zostaną wprowadzone ustawą o sieci szpitali – PIS przystępuje do demolki polskich szpitali – ocenił i dodał - Ta ustawa to likwidacja szpitali, likwidacja oddziałów i likwidacja konkurencji między szpitalami.

Przypomniał jednocześnie, że koncepcję sieci szpitali promował też ś.p. Prof. Religa. Zwrócił jednak uwagę, że wówczas szczerze i odważnie informował, że jej wprowadzenie będzie oznaczało likwidację 250 szpitali. 

Będą dwa największe kryzysy polityczne tego rządu: gimnazja i ochrona zdrowia – podsumował dzisiejszą konferencję B.Arłukowicz.

Aleksandra Smolińska

Foto: TT PlatformaObywatelska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz