Powstanie nowy urząd zdrowotny

15 Lutego 2017, 15:05

Rząd chce utworzyć nową instytucję ds. zdrowia publicznego. Ma ona powstać z połączenia sanepidu i dwóch urzędów zajmujących się uzależnieniami oraz AIDS. Szefować nowemu urzędowi będzie wiceminister resortu zdrowia - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Urząd Zdrowia Publicznego miałby rozpocząć swoją działalność już od 2018 r. Jego zadania to promocja zdrowia i walka z uzależnieniami oraz zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych.

Jeden urząd w miejsce likwidowanych

Zapis o nowej instytucji ma znajdować się w projekcie ustawy o Urzędzie Zdrowia Publicznego- jak podaje DGP. Nie uwzględniono w nim jednak takich instytucji np. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny czy Instytutu Żywności i Żywienia. Resort twierdzi, że powołanie jednej nowej instytucji w miejsce likwidowanych czterech urzędów spowoduje usprawnienie działań w obszarze zdrowia publicznego oraz oszczędności. Pozostaje pytanie, jakiego rzędu, ale analizy w tej kwestii jeszcze nie ma. Zapowiedź powstania tej instytucji padła już w lipcu 2016 r., kiedy rząd przyjął strategię zmian w systemie ochrony zdrowia.

Co na to eksperci?

W tym przypadku jest wiele obaw, ponieważ np. Krajowe Centrum ds. AIDS działa bardzo sprawnie i nie wiadomo, czy włączenie jego zadań i kadr do nowego, dużego urzędu, nie pogorszy sytuacji – mówi mecenas Dobrawa Biadun, ekspertka Lewiatana. W przypadku GIS zwraca uwagę na niekonsekwencje resortu zdrowia.– Ministerstwo powinno szczegółowo przeanalizować potencjalne korzyści i ryzyka związane z powołaniem UZP w proponowanym kształcie. Jeżeli ma to zmniejszyć koszty, to oczywiście jest to ważny argument, ale zmiana musi być rozpatrywana merytorycznie – dodaje.

Janusz Maciejowski

Źródło: DGP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz