MZ nakłada na szpitale obowiązek przekazywania danych dot. kosztów

15 Lutego 2017, 9:26

Wkrótce resort zdrowia będzie miał łatwiejszy dostęp do danych dotyczących kosztów świadczeń zdrowotnych w szpitalach. Wszystkie placówki posiadające kontrakt z NFZ będą miały obowiązek przekazywania tych informacji do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Szpitale nie chcą ujawniać jakie mają koszty

Obecnie szpitale nie mają obowiązku przekazywania Agencji danych kosztowych. Urzędnicy potrzebują ich do właściwego określania taryfy świadczeń, a w konsekwencji określania poziomu finansowania przez NFZ. Otrzymywane dotychczas od placówek informacje w tym zakresie nie zawsze były pełne i wartościowe. 

Przekazywanie danych będzie obowiązkowe

W tym celu, w przyjętej wczoraj przez rząd nowelizacji ustawy o świadczeniach, wprowadzono obowiązek nieodpłatnego przekazywania Agencji danych niezbędnych do ustalenia taryfy świadczeń opieki zdrowotnej przez świadczeniodawców, z którymi NFZ zawierał umowy na realizację świadczeń gwarantowanych – informuje KPRM.

Wycena procedur ma być rzetelna

W ustawie wskazano, że świadczeniodawcy mają obowiązek przekazywać dane najwyższej jakości – rzetelne, szczegółowe i precyzyjne. Zdaniem rządu, dzięki nowym przepisom Agencji będą dostarczane dane kosztowe pozwalające na właściwe określenie taryf świadczeń, a więc zabezpieczenie budżetu NFZ przed nadużyciami. Pozyskane przez AOTMiT informacje mają też stanowić zapewnienie, że ustalana przez Agencję taryfa nie jest zbyt niska, a co za tym idzie będzie można uniknąć sytuacji, w której ze względu na niedoszacowanie procedur nie są one realizowane. 

Ustawa została skierowana do prac parlamentarnych. Jej przepisy wejdą w życie w ciągu 30 dni od daty uchwalenia.

Redakcja

Źródło: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

ZEW Czwartek, 16 Lutego 2017, 12:37
Jeżeli w perspektywie czeka nas tzw. sieć szpitali. I zmienią się zasady finansowania leczenia szpitalnego to jest zrozumiałe, ze kontrola dot. kosztów świadczeń musi być uszczelniona i precyzyjnie określona ich wycena..
MTT Środa, 15 Lutego 2017, 9:45
Gdyby ustawa weszła w życie wcześniej nie byłoby afery związanej z rewizja wycen w kardiologii. Trzeba jeszcze jednak zawalczyć o przejrzystość tych danych