Zmiany w onkopakiecie jednak od lipca. Konsylia zostają.

16 Lutego 2017, 16:40

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Zdrowia senatorowie zajmowali się nowelizacją ustawy wprowadzającej zmiany w onkopakiecie. Zgłosili do niej dwie poprawki - przesuwającą na 1 lipca br. termin wejścia w życie ustawy oraz zachowującą obowiązek zwoływania konsyliów.

W trakcie dyskusji podczas dzisiejszego posiedzenia ponownie wrócił temat zniesienia obowiązku zwoływania konsyliów. Propozycje utrzymania tego wymogu zgłaszali już na etapie prac sejmowych posłowie PO. Komisja sejmowa jednak je odrzuciła. Dziś senatorowie zgodnie uznali, że ten element należy zachować.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala odnosząc się do propozycji senatorów zwróciła uwagę, że zgodnie z założeniami ustawy przygotowanej MZ konsylia nie mają być likwidowane, ale jedynie zapisy o nich mają być przeniesione do rozporządzeń - Konsylia są uregulowane w tzw. rozporządzeniu koszykowym. Proces legislacyjny rozporządzeń odbędzie się po uchwaleniu ustawy, więc jest jeszcze czas, by tę kwestię rozstrzygnąć – mówiła wiceminister. Poinformowała, że w resorcie rozważane jest rozwiązanie, by pozostawić w ustawie konsylia i ewentualnie określić przypadki, kiedy nie są one konieczne. Ostatecznie senatorowie zdecydowali się na zgłoszenie poprawki w tym zakresie, którą zgodnie przegłosowali.

Drugą zmianą zaproponowaną dziś przez senatorów jest przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy. Resort zdrowia proponował by nowe przepisy weszły w życie 1 marca. Senator Kraska zwrócił jednak uwagę, że należy zapewnić szpitalom i lekarzom więcej czasu na dostosowanie się do nowych rozwiązań. Zgodnie z propozycją senatorów ustawa miałaby wejść w życie 1 lipca br.

Poprawki zostały zgłoszone przez senatorów PIS więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną ostatecznie uchwalone. Głosowanie ustawy zaplanowano na przyszły tydzień.

AS

Polecamy także:
O pracach sejmowej Komisji Zdrowia nad projektem pisaliśmy tutaj.
O przygotowanych zmianach do onkopakietu pisaliśmy tutaj.

Foto: Senat/K.Czerwińska 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz