USA: Trump zamierza przyspieszyć procedury rejestracji leków

17 Lutego 2017, 13:13

Donald Trump zamierza przyspieszyć dostęp Amerykanów do leków dopuszczonych do obrotu na świecie. Krytycy reformy obawiają się, że na rynku pojawią się nie do końca bezpieczne leki.

Nowe przepisy zakładają, że leki dopuszczone do obrotu w innych krajach, w tym w Europie, będą mogły automatycznie wejść na rynek amerykański.

Blaski i cienie reformy

Analizy wskazują, że nowe regulacje mogą z jednej strony poprawić dostęp Amerykanów do leków na choroby rzadkie, z drugiej jednak strony istnieje zagrożenie dla milionów obywateli poprzez dopuszczenie do obrotu leków nie dokońca sprawdzonych. Opinie dotyczące nowych przepisów są cały czas bardzo podzielone. Poprzez uproszczenie procedur FDA będzie bardziej konkurencyjna i efektywna. Pojawiają się jednak także obawy dotyczące wpuszcenia leków na tak duży rynek, jakim jest rynek Amerykański. Pytaniem jest, jak duże koszty wywołałoby ewentulane wycofanie leków z obrotu. 

Skorzystają pacjeci z rzadkimi chorobami

Naukowcy przeprowadzili teoretyczne analizy dotyczące potencjalnych efektów wprowadzenia na rynek amerykański dziesięciu leków dopuszczonych do obrotu przez Europejską Agencję ds. Leków między rokiem 2001 a 2010 . Zbadano potencjalne skutki wprowadzenia leków, które w wybranych wskazaniach nie były dostępne w USA. 9 leków dotyczyło chorób rzadkich, a jedynie jeden przeznaczony był dla dużej grupy Amerykanów. 5 leków zastępowało brakujące enzymy. Okazało się, że dwa z leków musiały zostać wycofane z obrotu, co budzi poważne kontrowersje co do tak szybkiego dopuszczania na rynek Amerykański leków dostępnych w innych krajach.

Podsumowując, analizy dowodzą, że na szybszym wprowadzaniu leków przez FDA skorzysta jedynie wąska grupa Amerykanów cierpiących na choroby rzadkie.

Magdalena Mroczek 

Źródło: Forbes
Foto: FB D.Trump

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz