Gowin: należy zrezygnować z ustawy o sieci szpitali

18 Lutego 2017, 18:54

Podczas posiedzeń kolejnych rządu czy narad na szczeblu rządowym opowiadam się za tym, żeby albo ze stworzenia sieci szpitali zrezygnować, albo żeby przeprowadzić pilotaż, który pokaże, na ile te rozwiązania się sprawdzają, a na ile zasadne są uwagi krytyków – powiedział dziś podczas konferencji prasowej w Chorzowie wicepremier Jarosław Gowin. To bardzo stanowcze negatywne stanowisko wobec projektu ministerstwa zdrowia. Jeszcze kilka dni temu minister Radziwiłł zapewniał, że w sprawie sieci nie ma konfliktu w rządzie ani z premierem Morawieckim ani z premierem Gowinem. 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Chorzowie, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin bardzo jasno określił swoje stanowisko wobec projektu ustawy o sieci szpitali - Należy zrezygnować z proponowanej przez ministra zdrowia ustawy o sieci szpitali lub przeprowadzić pilotaż, by przetestować to rozwiązanie – oświadczył dziennikarzom.

Ustawa o sieci szpitali zdaniem Gowina pogorszy sytuację pacjentów

Przyznał także, że w ostatnich tygodniach często rozmawiał z posłem Andrzejem Sośnierzem oraz ekspertami na temat tego projektu i jest przekonany, że nie jest to dobre rozwiązanie - ograniczałoby dostęp pacjentów do usług medycznych. Nie tylko nie skróciłoby kolejek - tej głównej plagi polskiej służby zdrowia, ale mogłoby wręcz doprowadzić do pogorszenia opieki zdrowotnej - zadeklarował Gowin. Przypomniał też, że do projektu swoje zastrzeżenia zgłosiła także działająca przy prezydencie Andrzeju Dudzie Narodowa Rada Rozwoju oraz Solidarność służby zdrowia.

Radziwiłł twierdzi, że konfliktu z Gowinem i Morawieckim nie ma

Jeszcze kilka dni temu minister Radziwiłł zapewniał, że nie ma żadnego konfliktu między nim a wicepremierem Gowinem czy Morawieckim w sprawie sieci szpitali - Czasami sobie myślę, że ktoś próbuje nas napuszczać na siebie i kreuje się konflikty - tak skomentował w TVP Info doniesienia o tym, że do sieci szpitali wątpliwości zgłaszają dwaj wicepremierzy. Zapewnił jednoznacznie - Już nie ma między nami kontrowersji.

Ustawa o sieci szpitali znów nie stanie na rządzie

Projekt ustawy o sieci szpitali miał być omawiany przez rząd w zeszłym tygodniu. Punkt ten został jednak zdjęty. Jak informował po posiedzeniu prowadzący je wicepremier Gliński stało się tak w związku z nieobecnością pani premier oraz z wątliwościami jakie zostały zgłoszone do projektu - Ustawa o sieci szpitali została przesunięta na za tydzień. Pojawiło się kilka znaków zapytania. Pani premier chciała uczestniczyć w procesie wyjaśniania tych kontrowersji - powiedział Gliński.

W planie najbliższego - wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów projektu o sieci szpitali nie uwzględniono. Ministerstwo zdrowia pytane przez nas o przyczyny odsyła do KPRM wskazując w odpowiedzi do naszej redakcji, że "o kolejności rozpatrywania projektów przez Radę Ministrów decyduje prezes Rady Ministrów".

Rzecznik rządu, z którym rozmawialiśmy w piątek nie miał pewności czy ustawa będzie omawiana czy też nie na najbliższym posiedzeniu - Zawsze można rozszerzyć porządek obrad - zauważył.

Nim ustawą zajmie się rząd debatę na temat sieci przeprowadzi opozycja w Sejmie

Wszystko wskazuje na to, że nim ustawa o sieci szpitali będzie rozpatrywana przez Radę Ministrów, najpierw tematem będzie mogła się zając sejmowa opozycja. Na wniosek posłów PO na najbliższą środę zostało bowiem zwołane specjalne posiedzenie aż trzech sejmowych komisji Zdrowia, Gospodarki i Rozwoju oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Minister zdrowia ma przedstawić posłom informację na temat "skutków planowanej reformy w opiece zdrowotnej, wprowadzającej rozwiązania w zakresie utworzenia tzw. sieci szpitali".

AK

Polecamy także:
O deklaracji Radziwiłł że nie ma konfliktu z Gowinem i Morawieckim pisaliśmy tutaj.
O tym, że projekt ustawy ponownie nie znalazł się w porządku obrad pisaliśmy tutaj
O tym że premier Szydło, że osobiście uczestniczyć w posiedzeniu nt. sieci pisaliśmy tutaj.
O specjalnym posiedzeniu 3 komisji sejmowych pisaliśmy tutaj.

Źródło: PAP, Gazeta Prawna
Foto: MNiSW

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

michal Sobota, 18 Lutego 2017, 20:51
to by znaczyło, że minister Radziwiłł kłamie