Reklama żelków dla dzieci pod obstrzałem UOKiK

20 Lutego 2017, 13:09

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął kolejne postępowania wobec producentów suplementów diety naruszających przepisy dotyczące reklamy. Tym razem na celowniku UOKiK znalazły się żelki dla dzieci i środek na odchudzanie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stale monitoruje reklamy suplementów diety. Zdaniem UOKiK konsument nie jest właściwie poinformowany o tym, że reklamowany produkt jest suplementem – np. w reklamach telewizyjnych słowo „suplement” pojawia się przez bardzo krótki czas i jest napisane małą czcionką. Wątpliwości Urzędu budzi też przypisywanie tym produktom właściwości, które posiadają leki. Reklamy często sugerują szybką poprawę zdrowia czy zrzucenie wagi, wykorzystując autorytet farmaceuty czy pedagoga szkolnego.

Kolejne postępowania przeciwko producentom suplementów

W ostatnim czasie UOKiK wszczął postępowania przeciwko: Aflofarm Farmacja Polska (Magmisie) oraz Logihub (Green Magma). Wątpliwości urzędu wzbudza m.in. przypisywanie tym produktom właściwości leczniczych i prezentowanie ich jako panaceum na liczne dolegliwości. Np. Aflofarm Farmacja Polska sugeruje bezwzględną skuteczność żelków Magmisie. W reklamie padają stwierdzenia, że dzieci, które je stosują lepiej radzą sobie ze stresem i potrafią się skoncentrować. Tymczasem przyczyny mogą być różne, tak jak sposoby eliminacji. Ponadto przekaz ma uwiarygodnić autorytet pedagoga szkolnego, który zaleca stosowanie tego suplementu, mimo że nie należy to do jego kompetencji.

Natomiast Green Magma, produkowana przez Logihub, ma działać „przeciwzapalnie”, pomimo że nie jest lekiem, a reklamy sugerują, że z jej pomocą „zrzucisz nawet 20 kilogramów” – takie oświadczenia zdrowotne są niedozwolone. Poza tym, reklamy Logihub informowały o promocji ograniczonej w czasie: „taka okazja się więcej nie powtórzy”, „tylko przez 15 minut”. Nie było to prawdą, ponieważ oferta obowiązywała cały czas.

Producentom grożą kary finansowe

Urząd prowadzi też w dalszym ciągu wszczęte w 2016 roku trzy postępowania z zarzutami wobec: Aflofarm Farmacja Polska (RenoPuren Zatoki Hot oraz RenoPuren Zatoki Junior), Walmark (Pneumolan, Pneumolan Plus) oraz Olimp Laboratories (produkt Chela Mag B6).

Postępowania mogą zakończyć się przyjęciem zobowiązania złożonego przez przedsiębiorców lub stwierdzeniem stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, a w konsekwencji nałożeniem kary finansowej, której maksymalny wymiar to 10 proc. obrotu danego przedsiębiorcy oraz nakazem usunięcia trwających skutków naruszenia - informuje UOKiK.

Nieprawidłowości na rynku suplementów diety dostrzega również NIK

Niedawno raport na temat rynku suplementów diety opublikowała Najwyższa Izba Kontroli. – To rynek wysokiego ryzyka zdrowotnego – oceniła NIK i wskazała na niewystarczający nadzór państwa nad dostępnymi w sprzedaży produktami. Z 45 suplementów diety, które nie powinny być wprowadzone do obrotu z uwagi na zawartość niedozwolonych składników, aż 38 w czasie prowadzenia kontroli przez NIK znajdowało się w sprzedaży. Wśród nich były takie, które zagrażają życiu i zdrowiu.

Aleksandra Smolińska

Źródło: UOKiK

Polecamy także: 

  • O raporcie NIK na temat suplementów diety pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz