Brytyjskie szpitale mają 886 mln funtów deficytu

23 Lutego 2017, 10:17

Brak pieniędzy w służbie zdrowia to nie tylko polski problem. Brytyjskie szpitale wygenerowały aż 873 mln funtów deficytu w ostatnim kwartale 2016 roku.

Brytyjski NHS musi sobie poradzić z deficytem, wygenerowanym na koniec roku przez świadczeniodawców. To rekordowa suma, która zdaniem urzędników wynika z bardzo trudnego okresu zimowego, w czasie którego znacznie wzrosła liczba świadczeń udzielanych w trybie pilnym i ratunkowym.

Urzędnicy NHS wskazują, że od października do grudnia ubiegłego roku pacjenci aż 5,3 mln pacjentów korzystało z pomocy lekarskiej w trybie nagłym – to o 200 tys. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. O 3,5% wzrósł odsetek osób, które wymagały dalszego leczenia szpitalnego.

Redukcja kosztów w szpitalach nie wystarczy

Brytyjskie szpitale starają się redukować wydatki na zewnętrzne firmy. Z dotychczasowych analiz wynika, że aż 2/3 placówek obniżyły koszty w tym zakresie co przyniosło 505 milionów funtów oszczędności w ciągu 9 miesięcy. Mimo to deficyt na koniec roku odnotuje aż 66% szpitali, 60% placówek ratunkowych, 30% ośrodków psychiatrycznych, 29% przychodni specjalistycznych i 17% lokalnych przychodni.

Konieczne dofinansowanie systemu opieki społecznej

Niall Dickson, szef NHS Confederation określa obecną sytuację finansową jako „tragiczną” i wskazuje – Mimo ogromnego wysiłku ze strony NHS by leczyć i opiekować się pacjentami we właściwy sposób, ostatnie dane finansowe wskazują na pogarszanie się sytuacji, a za tymi liczbami kryją się cierpiący pacjenci i zmęczony personel.

Wskazał też, że niezbędne jest podjęcie decyzji o znalezieniu dodatkowych środków finansowych na opiekę społeczną, ponieważ obecny system „zawodzi” ponad milion osób w podeszłym wieku, które nie otrzymują właściwej opieki.

Opozycja oskarża rząd o "chroniczne zaniedbanie" 

Jonathan Ashworth, minister zdrowia w gabinecie cieni Partii Pracy przyznaje także – Trwałe niedofinansowanie NHS powoduje, że szpitale funkcjonują poniżej limitów finansowych. Pracownicy NHS czynią heroiczne wysiłki by sprostać rocznym planom, mimo chronicznym zaniedbaniom ze strony rządu – stwierdza – Rząd pilnie musi przygotować długoterminowy plan trwałego finansowania gwarantującego NHS możliwość zabezpieczenia opieki nad pacjentami”.

AK

Źródło: NHS Confederation

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz