Likwidacja NFZ zgodnie z planem?

23 Lutego 2017, 14:28

Zapytaliśmy dziś ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła czy w związku z przesunięciem terminu wejścia w życie ustawy o sieci szpitali, przesunie się też termin likwidacji NFZ. 

Zdaniem ministra zdrowia K. Radziwiłła, przesunięcie o trzy miesiące wejścia w życie ustawy o sieci szpitali, nie ma wpływu na inne plany resortu zdrowia. Również te, dotyczące likwidacji NFZ. – W tej chwili ustawa o likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia nie jest jeszcze gotowa, ale kończymy prace nad nią – powiedział nam K. Radziwiłł. W ocenie szefa resortu zdrowia sieć szpitali może funkcjonować niezależnie od modelu organizacji płatnika.

Przed MZ i NFZ sporo pracy

Decyzja rządu o wdrożeniu ustawy o sieci szpitali dopiero od 1 października, ma swoje konsekwencje. Oznacza to między innymi, że do końca czerwca NFZ musi jeszcze aneksować wszystkie dotychczasowe umowy ze szpitalami i przychodniami. W większości będą one obowiązywać tylko przez trzy miesiące – do czasu wejścia w życie ustawy o sieci szpitali. Ale w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej i w rehabilitacji kontrakty zostaną zawarte jeszcze na rok. Wdrożenie nowych zasad finansowania szpitali – jak przy każdej dużej reformie - na pewno nie odbędzie się bez kłopotów. Czy w tej sytuacji resort zdrowia na pewno zdąży z likwidacją NFZ z końcem tego roku?

Janusz Maciejowski

Foto: tt MZ

Polecamy także:

  • O tym, że rząd odroczył termin wejścia w życie sieci szpitali pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

ZEW Czwartek, 23 Lutego 2017, 16:27
Stawiam pod znakiem zapytania sens likwidacji NFZ. Zmiany organizacyjne („dekomercjalizacja” , sieć szpitali) połączone ze zmianami sposobu rozliczania świadczeń to nie najlepszy czas na likwidowanie instytucji obecnego płatnika.