W Polsce więcej samobójców niż ofiar wypadków

24 Lutego 2017, 13:14

W Polsce co roku ginie śmiercią samobójczą więcej osób niż w wypadkach komunikacyjnych. Mamy pod tym względem znacznie gorszą średnią niż inne państwa Unii Europejskiej.

Wczoraj obchodzony był Dzień Walki z Depresją. W Polsce na tę chorobę cierpi ponad półtora miliona Polaków. Jak podaje WHO, choroba ta jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. Niestety wciąż większość osób nie podejmuje walki z depresją.

Polska w ogonie Europy

W Polsce wskaźnik liczby zgonów z powodu samobójstw, przypadających na 100 tys. mieszkańców, znacznie przekracza średnią wartość dla  państw Unii Europejskiej Według danych Eurostatu wskaźnik ten wyniósł 16,35 w 2013 r., podczas  gdy w średnia dla UE osiągnęła 11,67.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2015 roku w Polsce samobójstwo popełniło ponad 5,5 tys. osób. Z kontroli NIK wynika natomiast, że w okresie realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego nastąpił wzrost liczby zamachów samobójczych zakończonych zgonem o ponad 60 proc. – z 3.839 w 2011 r. (pierwszy rok obowiązywania NPOZP) do 6.165 w 2014 r.

Jak MZ zamierza zapobiegać samobójstwom

- Polski system opieki psychiatrycznej jest już zdecydowanie nieprzystający do czasów, w których żyjemy. Tak dramatyczny czubek góry lodowej, jakim jest tak dramatyczna liczba samobójstw w Polsce należy zredukować i będziemy robili tak, by się to udało – powiedział niedawno Polityce Zdrowotnej minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł. Zdaniem szefa resortu zdrowia, zmian nie da się wprowadzić z dnia na dzień. - To jest przede wszystkim kwestia zaopiekowania się dużą liczbą pacjentów, którzy wymagają opieki, a dzisiaj są w szpitalach, ale podobne procesy udały się w krajach Europy Zachodniej i chcemy wejść na tę ścieżkę. Na pewno nie stanie się to z dnia na dzień, to również wymaga pewnej zmiany w podejściu do całej sprawy ze strony lekarzy psychiatrów, psychologów, ale powoli zaczynamy w tym kierunku zmierzać i mam nadzieję, że doprowadzi do tego, że osoby chore psychiczne będą pod lepszą opieką, a jednocześnie nie będą stygmatyzowane z powodu swojej choroby i będą uczestniczyć na normalnych zasadach w życiu społecznym - powiedział. 

Czym jest depresja

Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja bywa przyczyną samobójstwa.

Depresji można skutecznie zapobiegać i można ją leczyć. Leczenie na ogół obejmuje terapię wymagającą prowadzenie rozmowy lub przyjmowania leków przeciwdepresyjnych lub połączenie obu metod. 

Depresja jest także tematem przewodnim kampanii z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia w 2017 roku.

Aleksandra Smolińska

Źródło: RPO, WHO, NIK

Polecamy także:

  • O raporcie NIK dotyczącym opieki psychiatrycznej pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz