Prof. Chazan opracuje standardy opieki okołoporodowej

24 Lutego 2017, 15:24

Resort zdrowia zapowiedział zmiany w standardach opieki okołoporodowej.  W MZ został powołany specjalny zespół, który ma opracować nowe wytyczne dla oddziałów położniczych. Wśród osób, które będą pracowały nad nowymi standardami jest prof. Bogdan Chazan.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o działalności leczniczej, za dwa lata przestaną obowiązywać medyczne standardy łagodzenia bólu porodowego, opieki okołoporodowej oraz opieki nad kobietą w ciąży powikłanej, które do tej pory określał resort zdrowia. Ministerstwo chce, by opisem procedur zajmowały się teraz towarzystwa naukowe.

Minister K. Radziwiłł powołał właśnie specjalny zespół ekspertów, który ma się zająć opracowaniem nowych standardów. Wśród członków zespołu znalazł się m.in. prof. Bogdan Chazan. Pracami zespołu pokieruje wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko. W zespole będą pracowali także:

 • prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich – Konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii,
 • prof. dr hab. med. Mirosław Wielgoś – Konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii,
 • prof. dr hab. n. med. Stanisław Radowicki – Konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii,
 • prof. dr hab. n. med. Radosław Owczuk – Konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii,
 • Leokadia Jędrzejewska – Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego,
 • prof. dr hab. n. med. Marta Szymankiewicz - Bręborowicz – członek Towarzystwa Medycyny Perinatalnej,
 • prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka – Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego,
 • prof. nadzw. dr hab. n. med. Barbara Królak-Olejnik – Prezes Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych,
 • dr hab. n. med. Beata Pięta – Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych,
 • prof. zw. dr hab. n. med. Michał Troszyński – Kierownik Pracowni Analiz Zdrowia Prokreacyjnego Instytutu Matki i Dziecka
 • dr n. med. Wojciech Puzyna - Prezes Zarządu Centrum Medycznego „Żelazna” sp. z o.o., Dyrektor Szpitala Specjalistycznego św. Zofii,

W pracach zespołu wezmą też udział przedstawiciele resortu zdrowia, NFZ, samorządu lekarskiego, pielęgniarskiego i przedstawiciele Rzecznika Praw Pacjenta. Ministerstwo zaprosiło również do współpracy przedstawicieli strony społecznej. W zespole swoich reprezentantów mają fundacje i stowarzyszenia pacjenckie, m.in. Fundacja „Rodzić po Ludzku”.

Do zadań zespołu należy opracowanie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Eksperci muszą zakończyć pracę najpóźniej do końca 2018 roku.

Jak powołanie prof. Chazana do zespołu komentuje były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz?

Jeśli prof. Chazan ma się zająć opracowaniem standardów opieki okołoporodowej, to możemy pożegnać się z myślą o tym, że polskie kobiety będą rodzić dzieci w godnych, europejskich warunkach - powiedział w rozmowie z nami przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia i były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. To kolejna decyzja ministra Radziwiłła cofająca nas wiele lat wstecz. Wszędzie na świecie medycyna idzie do przodu, poprawiają się warunki i komfort pacjentów. A u nas likwiduje się in vitro, zgwałconym kobietom odmawia się prawa do aborcji, a ostatnio nawet do antykoncepcji awaryjnej. Prof. Chazan ekspertem od standardów okołoporodowych? Wszyscy doskonale pamiętamy jakie standardy obowiązywały w szpitalu, którym kierował.

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ

Foto: Wikipedia

Polecamy także:

 • O zmianach w standardach opieki okołoporodowej pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz