Pacjenci będą walczyć z lobby farmaceutycznym w USA

24 Lutego 2017, 16:52

Pacjenci na Rzecz Dostępu do Leków (PFDA - Patients for Affortable Drugs) to nowa organizacja, która powstała w Stanach Zjednoczonych. Ma się różnić od obecnie działających tym, że nie będzie finansowana przez firmy farmaceutyczne. Założyciel podkreśla, że dzięki temu będzie całkowicie od nich niezależna.

Patients for Affortable Drugs została założona przez Davida Mitchella, pacjenta chorego na szpiczaka mnogiego. Wspólnie z chorującą na raka piersi żoną wyłożyli 75 000 dolarów. Ogromnego wsparcia nowej organizacji udzieliło natomiast małżeństwo miliarderów Laura i John Arnold. Przekazali na początek 500 000 dolarów. John Arnold jest znanym aktywistą działającym na rzecz niższych cen leków.

5 mln dol. na badanie efektywności kosztowej

John Arnold od ponad roku wspiera finansowo inwestycje, które związane są z walką o niższe ceny leków. W 2015 roku wsparł 5 milionami dolarów instytut zajmujący się m.in. badaniem efektywności kosztowej – Institute for Clinical and Economic Review (ICER). Niektóre wykonane dotychczas przez Instytut analizy cen leków wykazały ich „przeszacowanie”. 

Milioner dofinansował też ostatnio kwotą 7,2 miliona dolarów centrum leczenia nowotworów im. Sloan Kettering  i realizowany przez tę placówkę projekt analizy kosztów cen leków nowotworowych. Szef tej placówki, Peter Bach wielokrotnie publicznie krytykował znaczący wzrost cen leków stosowanych w walce z nowotworami. Wsparcie finansowe ze strony małżeństwa Arnoldów trafiło także do kilku innych placówek, które przygotowują niezależne oceny efektywności kosztowej leków(Center for Evidence-based Policy Uniwersytetu Oregońskiego,  Szpital w Bostonie, Narodowa Akademia Nauki oraz Instytut Medyczny).  Finansowane projekty mają za zadanie wykazać, czy istnieją zależności między wysokością rządowych nakładów na rozwój leków a ceną medykamentów, a także znaleźć sposób jak można uzależnić refundację od efektów zdrowotnych uzyskiwanych dzięki lekom.

Celem obniżenie cen leków

Założyciele organizacji podkreślają, że ich celem jest walka z lobby farmaceutycznym i integrowanie „amerykanów, którzy walczą o niższe ceny leków”. PFDA ma wspierać rząd w negocjacjach cen leków, szybszym udostępnianiu leków generycznych oraz dbać o transparentność i decyzje, które będą oparte na faktycznej wartości leków.

Innowacyjne leki, które ratują życie nie powinny prowadzić do bankructwa i ruiny życia ludzi, którzy walczą o swoje zdrowie – podkreśla Mitchell – niższe ceny wcale nie muszą oznaczać mniejszych nakładów na badania i rozwój, bo to forma wymuszenia – dodaje.

Inicjatywa powołania PFDA zbiega się z ostatnimi zapowiedziami prezydenta Trumpa, który wzywa firmy farmaceutyczne do znacznego obniżenia cel leków.

Źródło: FiercePharma

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz