Ratunkowy dostęp do leków i ellaOne już w Sejmie

27 Lutego 2017, 10:05

Do Sejmu wpłynął już projekt ustawy wprowadzający tzw. ratunkowy dostęp do leków. Pierwsze czytanie zostało zaplanowane w Komisji Zdrowia. Prawdopodobnie odbędzie się już na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Zmiany w ustawie o świadczeniach zdrowotnych dotyczą również ograniczeń w dostępie do tzw. „antykoncepcji awaryjnej. Projekt ma już nadany numer druku sejmowego. Wiadomo także, że pierwsze czytanie odbędzie się w sejmowej Komisji Zdrowia, a nie na posiedzeniu plenarnym.

Ratunkowy dostęp do leków

W połowie lutego rząd przyjął przepisy, dzięki którym resort zdrowia będzie mógł wprowadzić tzw. „ratunkowy dostęp do technologii medycznych”. Teraz projektem zajmie się Parlament.

W ramach procedury „ratunkowego dostępu do technologii lekowych” minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę  na pokrycie kosztu leku, który w danym wskazaniu medycznym nie jest refundowany. Zgoda będzie wydawana wyłącznie dla leku, który jest dopuszczony do obrotu lub pozostaje w obrocie w Polsce oraz jest dostępny na rynku. Najpierw jednak pacjent będzie musiał skorzystać ze wszystkich dostępnych i finansowanych przez NFZ metod leczenia.

EllaOne tylko na receptę

EllaOne należy do grupy tzw. hormonalne leków antykoncepcyjnych i będą one mogły być sprzedawane jedynie na receptę. Zapis ten znalazł się w projekcie ustawy przyjętej dzisiaj przez rząd. Umożliwiony ma być dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. W ten sposób Polska stała się drugim, po Węgrzech, krajem w Europie, w którym pigułka Ella One nie jest dostępna bez recepty.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Sejm

Foto: Krzysztof Białogórski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz