Gowin nie wyklucza porozumienia ws. sieci szpitali

27 Lutego 2017, 15:23

Mam nadzieję, że dojdziemy z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem do porozumienia - powiedział w poniedziałek PAP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pytany o projekt ustawy w sprawie sieci szpitali.

Rada Ministrów przyjęła projekt dotyczący sieci szpitali w ubiegłym tygodniu. Zdanie odrębne do przygotowanej przez resort zdrowia ustawy zgłosił jednak wicepremier Jarosław Gowin, który od początku krytycznie wypowiadał się na temat tego projektu.

Gowin zgłasza poprawki do ustawy o sieci szpitali

Według Gowina, zmiany w finansowaniu szpitali powinien poprzedzić pilotaż. Ze stanowiskiem wicepremiera nie zgadza się premier Beata Szydło. Jej zdaniem reforma jest konieczna, a przesunięcie terminu jej wdrożenia na 1 października gwarantuje, że projekt zostanie szczegółowo skonsultowany.

Dzisiaj J. Gowin zapowiedział, że Polska Razem zgłosi poprawki do projektu. Jak dodał, liczy na to, że zostaną przez ministra zdrowia zaakceptowane. Gowinowi zależy na wzmocnieniu mechanizmów chroniących dostęp pacjentów do służby zdrowia. Jego zdaniem, wprowadzenie do szpitali ryczałtu, może zrodzić w części szpitali pokusę, żeby tratować pacjenta jako zbędnego petenta. Tego między innymi dotyczą poprawki wniesione do projektu przez Polskę Razem.

Prywatne placówki powinny znaleźć się w sieci

Wicepremier J. Gowin zaznaczył, że takim zabezpieczeniem mogłaby być zmiana proporcji między kwotą, jaką szpital dostaje "niejako z góry", a pieniędzmi, które otrzymuje dopiero po wykonaniu odpowiednich procedur medycznych. Gowinowi zależy również na zagwarantowaniu dostępu do publicznego systemu prywatnym placówkom, które obawiają się, że po zmianach zostaną wyeliminowane z rynku.

Ustawa o sieci szpitali trafiła już do Sejmu. Mimo, że w rządzie nie ma w tej sprawie jednomyślności, w przyszłym tygodniu projektem ma się zająć sejmowa Komisja Zdrowia. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: Money.pl, PAP

Foto: MNiSW

Polecamy także:

  • O tym, że MZ chce przekonać Polskę Razem do ustawy o sieci szpitali pisaliśmy tutaj
  • O tym, że J. Gowin krytykuje ustawę o sieci szpitali pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz