Owsiak do Radziwiłła: obcięcie kosztów na szpitale, to zbrodnia

01 Marca 2017, 10:36

Jeśli proponowana przez Ministerstwo Zdrowia obniżka wycen procedur neonatologicznej, kardiologicznej i kardiochirurgicznej o 60 proc. dojdzie do skutku, będzie zbrodnią na polskich dzieciach – napisał w liście otwartym do ministra Konstantego Radziwiłła Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak twierdzi, że wprowadzenie tych zmian spowoduje roczną stratę przychodów dla głównych szpitali pediatrycznych w Polsce: o 11 milionów dla Instytutu Matki Polki w Łodzi, o 10 milionów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i o 7,5 miliona dla Szpitala w Prokocimiu. W praktyce oznacza to, że placówki te będą miały o tyle mniej pieniędzy na leczenie dzieci.

Polska ma niski współczynnik umieralności okołoporodowej dzięki WOŚP

W życiu nie myślałem, że, reprezentując Fundację, która od 25 lat całą swoją siłą i możliwościami najmocniej wspiera działy medycyny dziecięcej, zaopatrując szpitale w supernowoczesny sprzęt, będę musiał użyć tak mocnych słów w korespondencji do ministra zdrowia – czytamy w liście. I wymienia zakupy WOŚP dla szpitali. Twierdzi, że proponowane przez MZ okrojenie kosztów narazi na straty wysiłek całego narodu i podaje przykład, że Polska przez czas działania Orkiestry ma obecnie niższy współczynnik umieralności okołoporodowej niż w Niemczech i Szwecji. A jest to, jego zdaniem wynikiem super pracy lekarzy, personelu medycznego, wypracowanych procedur i efektem zakupionego przez Fundację WOŚP sprzętu.

Mówimy o życiu i zdrowiu najmłodszych Polaków

Nie boję się powiedzieć, że mówimy tu o życiu i zdrowiu najmłodszych Polaków. We wszystkich rozmowach z lekarzami z intensywnej terapii noworodka już od kilku lat spotykamy się z twierdzeniem, w którym przewija się obawa przed jednym - zamrożeniem finansów szpitala – pisze Owsiak. Wynika to z całorocznej pracy i poniesionych kosztów, które przekraczają ustalone limity. Tak się zdarza, że słyszymy publiczne apele największych, czołowych polskich szpitali dziecięcych, które, znajdując się w „pułapce” finansowej grożą, że nie będą przyjmowały pacjentów - dodaje. Owsiak twierdzi, że nikt tych kosztów w jakiejś samowolce nie zwiększa w nieskończoność. A na końcu to ilość pacjentów określa poniesiony wysiłek finansowy szpitala. Dlatego dziwi się, że minister rozważa ograniczenie kosztów o 60 proc.

Fundacja WOŚP nadal będzie chronić życie i zdrowie

„Trudno się kopać z koniem. To Pan jest Ministrem, Pan jest władzą, a ja, obywatel tego kraju, przyzwyczaiłem się, że decyzja może po prostu zapaść i natychmiast wejść w życie. Zapewniam Pana, że Fundacja WOŚP nadal będzie robiła wszystko, żeby dbać o życie i zdrowie Polaków. Dzisiaj piszę do Pana o najmłodszych Polakach, ale mógłbym również w podobnym tonie napisać list o tych najstarszych” – kończy swój list szef WOŚP.

Na końcu i tak - po raz kolejny, niestety - tak ważne decyzje podejmowane są z minimalną konsultacją ze środowiskiem lekarskim, o czym świadczą wypowiedzi wybitnych polskich neonatologów. Pieniądze na szpitale są publiczne i proszę o tym pamiętać.

Janusz Maciejowski

Źródło: Facebook Jerzy Owsiak 

Foto: FB

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz