Arłukowicz: prof. Chazan w zespole MZ to policzek dla kobiet

02 Marca 2017, 19:05

Powołanie prof. Chazana do ministerialnego zespołu, który ma się zająć opracowaniem standardów opieki okołoporodowej, to policzek dla wszystkich Polek – powiedział dziś w programie „Tak jest” w TVN 24 były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Zdaniem Arłukowicza prof. Chazan jest niebezpieczny dla Polek ponieważ jego poglądy powodują, że cierpią kobiety i cierpią też dzieci. – Jego miejsce nie jest w strukturach resortu zdrowia – podkreślił były minister.

Standardy będą wyższe niż teraz

- To jest żenujące upolitycznianie ważnych spraw – odpowiadał poseł PiS, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia, Tomasz Latos. - W tym zespole jest bardzo wielu specjalistów z wielu dziedzin i z organizacji społecznych. Przypominam że prof. Chazan był jednym z pionierów porodów rodzinnych na początku lat dziewięćdziesiątych. Żadne standardy nie będą obniżone. Punktem wyjścia będzie to, co jest teraz  i nie będzie mniej tylko więcej – zaznaczył Latos. - Będą też znieczulenia - dodał. - Ból trzeba łagodzić, kobiety maja do tego prawo. Chodzi o to żeby kobiety miały większy komfort porodu. To przyświeca temu zespołowi. I wiem i czym mówię, bo dokładnie to sprawdziłem – podkreślił.

PiS nie lubi kobiet

- Przyjęliście Państwo ustawą zniesienie rozporządzenie ministra zdrowia o standardach okołoporodowych. Nie wiem co Wam w tych standardach przeszkadzało. Co Wy chcecie  polepszyć Chazanem w tych standardach? – pytał posła Latosa B. Arłukowicz. Różnica między rozporządzeniem, a tym co chcecie stworzyć jest taka, że to był to dokument, który był obowiązującym prawem, a Wy chcecie stworzyć zalecenia.

- To rozporządzenie obowiązuje póki nie wejdą w życie wyniki prac tego zespołu. Standardy zostaną podwyższone, tak jak postuluje wiele środowisk. Pan owszem wsławił się skróceniem kolejki do procedury in vitro ale zupełnie nie skrócił Pan kolejek do innych procedur medycznych – odpowiadał Latos.

- Wy od początku nie lubicie kobiet. Najpierw wycofaliście się z in vitro, potem chcieliście ograniczyć liczbę cesarskich cięć, potem zaostrzyć przepisy antyaborcyjne, zabraliście tabletkę ellaOne, a teraz likwidujecie standardy okołoporodowe – wymieniał B. Arłukowicz. Ideologia tego rządu nie pozwala na to, żebyśmy mogli żyć tak, jak chcemy. Musimy przeciwko temu protestować. Będziemy bronić praw kobiet – zaznaczył były minister zdrowia. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: TVN 24

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz