Brytyjski NHS sfinansuje trzy nowe terapie

06 Marca 2017, 11:59

Narodowa Służba Zdrowia w Wielkiej Brytanii dostrzegła problem chorych zmagających się z rzadkimi dolegliwościami dedykując im kolejne innowacyjne terapie. Szacuje się że, nowymi metodami leczenia może być objętych do 145 pacjentów rocznie. 

Nowotwory krwi

W pierwszej kolejności chodzi o zabieg przeszczepu krwiotwórczych komórek macierzystych szpiku kostnego. Szacuje się, że około 15 pacjentów rocznie, cierpiących na nawrót choroby nowotworowej po pierwszym przeszczepie zakwalifikuje się do tej terapii.

Zapalenie nerek

Kolejnym rozwiązaniem ma być innowacyjna terapia zlecana pacjentom zmagającym się z zapaleniem kłębuszków nerkowych. Według statystyk z tej terapii skorzysta do 5 pacjentów rocznie, cierpiących na nawrót choroby po przeszczepie nerki.

Nadciśnienie płucne

Programem lekowym będzie też objęty specyfik stosowany w leczeniu nadciśnienia płucnego. Z tego zaś rozwiązania ma skorzystać od 90 do 125 pacjentów rocznie, dla których dotychczasowe metody leczenia zawiodły.

Według badań ok. 145 pacjentów rocznie może spełnić kryteria i zakwalifikować się do skorzystania z  nowych terapii. Jak informuje brytyjski NHS wprowadzone nowe metody leczenia to bardzo dobra wiadomość dla tej niewielkiej liczby chorych.

Anna Grela

Źródło: PharmaTimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz