Wielka Brytania walczy ze stopą cukrzycową

06 Marca 2017, 15:29

Brytyjski NHS zamierza przeznaczyć dodatkowo 1,5 mln funtów na profilaktykę powikłań cukrzycy. Oszacowano, że skuteczne zapobieganie tym powikłaniom pozwoli zaoszczędzić 250 mln funtów rocznie.

Szacuje się, że każdego dnia dochodzi do 20 przypadków amputacji nóg, stóp lub palców spowodowanych powikłaniami cukrzycy. Problem tzw. stopy cukrzycowej występuje u 60 - 75 tys. osób - twierdzi szef brytyjskiej organizacji Diabetes UK.

Więcej na profilaktykę, mniej na hospitalizację

NHS wskazuje na konieczność przeznaczania środków, na działania prewencyjne, a nie na kosztochłonne procedury w sytuacji, gdy choroba jest już zaawansowana. Szybka reakcja pozwala uniknąć chorym amputacji, państwu zaś przynosi oszczędności.

W Anglii wielu ludzi z cukrzycą miało do tej pory problem z dostępem do leczenia lub zwyczajnie musiało czekać na specjalistyczną opiekę w długich kolejkach.

Zadawalające efekty podjętych działań

Wprowadzenie specjalistycznej pomocy dla chorych na cukrzycę w szpitalach i przychodniach pozwala ograniczyć amputacje o 43 proc., co zapobiega 19 amputacjom rocznie i przynosi oszczędności rzędu 926 tys.funtów. W tej chwili suma środków przeznaczonych na hospitalizację jest sześć razy większa, niż kwota wydana na profilaktykę stopy cukrzycowej. 

Anna Grela

Źródło: PharmaTimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz