Jest porozumienie J.Gowina z K.Radziwiłłem w sprawie sieci szpitali

08 Marca 2017, 11:19

Wicepremier Jarosław Gowin i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł doszli do porozumienia w sprawie projektu o sieci szpitali. – Udzieliłem kredytu zaufania koncepcji ministra Radziwiłła – powiedział dzisiaj w Sejmie J. Gowin.

Mimo, że rząd przyjął projekt dotyczący sieci szpitali już dwa tygodnie temu, dopiero dziś zakończyła się dyskusja między wicepremierem Gowinem i ministrem K. Radziwiłłem na temat zmian w finansowaniu szpitali. – Szukaliśmy wspólnych rozwiązań, które pozwoliłyby zbliżyć nasze stanowiska. W trakcie dyskusji pojawiły się dwa nowe rozwiązania, które dotyczą najważniejszych kwestii – mówił dziś Gowin na wspólnej konferencji z ministrem K. Radziwiłłem.

PiS zgłosi poprawki do projektu

Jak poinformował Gowin, jedno z rozwiązań ma dotyczyć mechanizmu ryczałtowego, a drugie poszerzenia katalogu procedur, które będą finansowane odrębnie. – To dobra wiadomość dla wszystkich. Doszliśmy do porozumienia w szczególnie krytycznym punkcie ustawy – potwierdził minister Radziwiłł i zadeklarował, że odpowiednie poprawki zostaną zgłoszone do projektu ustawy. – Chodzi o to, żeby szpitale nie pozostawały bierne i nie rezygnowały z wykonywania procedur. Jeśli szpital wykona ich mniej, to ryczałt będzie pomniejszony, a jeśli więcej, to powiększony – wyjaśniał Radziwiłł.

Więcej świadczeń poza ryczałtem

Kompromis w rządzie oznacza również, że poszerzony zostanie katalog świadczeń finansowanych odrębnie. Dotyczy to między innymi endoplastyki kolana i biodra, leczenia onkologicznego w ramach onkopakietu, diagnostyki obrazowej (tomografii komputerowej, PET i rezonansu magnetycznego) oraz transplantologii. – To wynik ostatnich rozmów – wyjaśnił minister Radziwiłł. - To są świadczenia, do których dostęp jest szczególnie trudny. Chodzi o to, żeby szpitale nadal wykonywały te procedury - dodał.

Sejm rozpoczyna prace nad siecią szpitali

Dziś prace nad ustawą o sieci szpitali rozpoczyna Sejm. Pierwsze czytanie zaplanowane zostało na sejmowej Komisji Zdrowia. Skoro w sprawie projektu nie ma już różnicy zdań wśród członków rządu, można się spodziewać, że projekt będzie procedowany szybko i nie zostanie skierowany do prac w podkomisji. Początek posiedzenia Komisji Zdrowia o godz. 12.

Aleksandra Smolińska

Polecamy także:

  • O uwagach wicepremiera Gowina do projektu o sieci szpitali pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz