UK: pogarsza się sytuacja w sektorze zdrowia

09 Marca 2017, 10:14

Pogarsza się sytuacja finansowa NHS i kondycja całej publicznej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii. Potrzeba planu naprawczego, ale może to negatywnie wpłynąć na dostęp pacjentów do usług medycznych.

Według ekspertów trzeba jak najszybciej stworzyć listę głównych problemów oraz priorytetów w ochronie zdrowia. Konieczne jest też przygotowanie planu wydatków opierającego się na preferencjach finansowych, ponieważ wydawanie pieniędzy sposobem z „dnia na dzień” spowoduje dalsze, wyniszczające konsekwencje - głównie w obszarze specjalistycznego wyposażenia szpitali.

Nie dla chaosu w wydatkowaniu

Nie chodzi o cięcia budżetowe na usługi, lecz zapewnienie lepszej alokacji środków. W czerwcu brytyjska organizacja PAC ma przygotować analizy wydatków z poprzednich lat, których skutkiem ma być plan wydatków na hospitalizację, kwestie socjalne czy pierwszą pomoc. Planowane zmniejszenie dodatkowych wydatków o około 22 mln funtów, wydaje się bardzo korzystne. W analizie uwzględnione mają zostać także konsekwencje Brexitu oraz opieka w ramach tzw. 7 dniowych praktyk.

Wydatki na ochronę zdrowia rosną w zastraszającym tempie

Wielu brytyjskich polityków komentuje, że wydatki na zdrowie są coraz większe, a przez to nie wystarcza środków na inne obszary. Dlatego też rządzący coraz częściej opowiadają się za redukcją tych wydatków i ograniczaniem systemu socjalnego, ignorując jednak ostrzeżenia profesjonalistów z dziedziny opieki zdrowotnej. W opinii ekspertów przyszedł czas by postawić polityków pod ścianą i uzmysłowić im konsekwencje cięć kosztów oraz przekazać jakie wymagania opiece zdrowotnej stawiają pacjenci. Koniecznym jest zatem odsunięcie polityki na bok i znalezienie ponadpartyjnego rozwiązania, jak rozwiązać powstały kryzys w brytyjskiej ochronie zdrowia.

Protesty w obronie NHS

W sobotę na ulicach Londynu przetoczyły się protesty w obronie NHS. Uczestnicy sprzeciwiali się oszczędnością w ochronie zdrowia. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko pracownicy sektora, ale także pacjenci i politycy broniący Narodowej Służby Zdrowia w Wielkiej Brytanii.

Anna Grela

Źródło: PharmaTimes

Foto: NHS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz