Komisja Zdrowia za przesunięciem zmian w onkopakiecie

09 Marca 2017, 10:50

Dziś sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła poprawkę zgłoszoną przez Senat w trakcie prac nad zmianami w pakiecie onkologicznym. Chodziło o przesunięcie terminu, w jakim nowelizacja wejdzie w życie z 1 marca na 1 lipca br.

- Dlaczego przesuwacie Państwo w czasie wprowadzenie ustawy, którą uznawaliście za priorytetową? – dopytywał dziś stronę rządową szef sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Potrzebny czas na dostosowanie do nowych wymogów

- Jest kwestia dostosowania systemów informatycznych w jednostkach ochrony zdrowia i jest kwestia technicznych spraw, na które potrzebujemy czasu tak, żeby pakiet onkologiczny wszedł w pełni. Myśleliśmy, że zdążymy, ale ponieważ trochę to trwało, to przesuwamy termin - odpowiadała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. – Rozumiem, że Senat musiał Państwu przypomnieć o tych dostosowaniach – podsumował wypowiedź K. Głowali szef sejmowej Komisji Zdrowia. Nad poprawką Senatu posłowie zagłosują na posiedzeniu plenarnym prawdopodobnie w jutrzejszym bloku głosowań.

Co zmienia nowela onkopakietu?

Zgodnie z przyjętymi zmianami w pakiecie onkologicznym uproszczona zostanie karta diagnostyki i leczenia onkologicznego DILO. Lekarze będą mieli znacząco mniej administracyjnych obowiązków związanych z wypełnianiem zapisów ustawy. Nowością będzie także możliwość wystawiania karty onkologicznej przez lekarza AOS. Po zmianach lekarze POZ nie będą oni musieli przechodzić dodatkowego szkolenia, jeśli nie rozpoznają określonej liczby nowotworów. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz