USA: Będą ograniczenia w reklamie leków?

10 Marca 2017, 10:03

Grupa kongresmenów ze stanu Vermont, na czele z senatorem Bernie Sandersem, przygotowała projekt ograniczający reklamę leków.

- Reklamy leków przedstawiają piękny obraz, gdzie ludzie dobrze się bawią, skutki uboczne są w nich minimalizowane lub w ogóle pomijane. Takie działanie zaś jest bardzo niebezpieczne, twierdzi jeden z senatorów, inicjator uchwały - Ginny Lyons.

W ubiegłych latach podejmowało już próby uregulowania tej kwestii. Za ograniczeniem reklam leków opowiadają się także związki zawodowe. The Americam Medical Association i American Society of Health - System Pharmacists w ciągu ostatnich 18 miesięcy wielokrotnie apelowały o zakaz reklamy leków.

Koncerty farmaceutyczne zdecydowanie przeciwne

Przedstawicielka jednego z koncernów odpiera zaś zarzuty twierdząc, że zaproponowane w przedstawionych rozwiązaniach prawnych szkodliwe polityki, w żaden sposób nie pomogą pacjentom. Firmy farmaceutyczne muszą skupić się na działaniach, które popchną system opieki zdrowotnej, w kierunku produktów innowacyjnych, zapewniających lepszą jakość.

Ograniczenie reklam leków i suplementów w Polsce?

U nas również Ministerstwo Zdrowia pracuje nad uregulowaniem rynku leków bez recepty i suplementów diety. Ostatni raport NIK wskazał na wiele nieprawidłowości, głównie w składzie produktów i braku jasnych informacji pozwalających odróżnić lek od suplementu. MZ stoi na stanowisku, że Polacy kupują za dużo leków, często bez medycznego uzasadnienia, a winę za to ponoszą m.in. właśnie reklamy.

Anna Grela

Źródło: FiercePharma

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz