Petru: PiS wprowadza chaos w ochronie zdrowia

10 Marca 2017, 10:25

- Wiele szpitali, w których dziś mogą się leczyć Polacy, może wkrótce przestać istnieć. W ten sposób do rządowego projektu o sieci szpitali odniósł się dzisiaj przewodniczący Nowoczesnej, Ryszard Petru.

Zdaniem lidera Nowoczesnej projekt o sieci szpitali dyskryminuje prywatne placówki. – Może się okazać, że wiele szpitali, do których teraz chodzimy i możemy się tam leczyć bezpłatnie, przestanie istnieć, bo już nie dostaną pieniędzy z budżetu. Poza tym, nie każdy szpital, który się specjalizuje wyłącznie w danej dziedzinie, będzie się mógł znaleźć w sieci – podkreślił Petru.

Powrót do systemu budżetowego

W podobnym tonie o sieci szpitali wypowiedział się poseł Nowoczesnej Marek Ruciński, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. – Finansowanie opieki zdrowotnej od 89 roku odbywało się na różnych zasadach. W tej chwili wracamy do systemu budżetowego. To minister zdrowia będzie określał, który szpital i jaką kwotę dostanie. Skończył się etap, kiedy pieniądze szły za pacjentem – podkreślił Ruciński.

Obniży się jakość świadczonych usług

Poseł Nowoczesnej Marek Sowa odniósł się także do sytuacji prywatnych placówek. – Blisko 300-400 niepublicznych podmiotów prawdopodobnie pozostanie poza siecią. A to dzięki rozwojowi sektora prywatnego w ochronie zdrowia, bardzo znacząco wzrosła jakość również w publicznych placówkach – podkreślił M. Sowa.

Przypomnijmy, że dziś o godz. 11 posłowie wysłuchają informacji ministra zdrowia na temat ustawy o sieci szpitali.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Nowoczesna tt

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz