30 mld dziury budżetowej w angielskiej służbie zdrowia

15 Marca 2017, 13:24

Brytyjskie Stowarzyszenie Lekarzy (British Medicine Association) uważa, że rząd poniósł porażkę przy ustalaniu nowego budżetu. NHS otrzymuje „znikomą pomoc finansową” - ostrzega Stowarzyszenie - na zasypanie „rozciągniętej do granic możliwości” dziury budżetowej.

Na plus wypada przeznaczenie blisko 2 mld funtów przez najbliższe trzy lata, aby odciążyć NHS.  1 mld funtów  z budżetu  w roku 2017/18 przeznaczone zostanie na utworzenie nowych pakietów w POZ - wynika z wypowiedzi Phillipa Hammonda.

Inne dziedziny wciąż pozostają niedofinansowane

Pomimo to NHS sam w sobie otrzymał jedynie 100 mln funtów na 100 próbnych nowatorskich projektów POZ w oddziałach ratunkowych w Anglii i tylko 325 mln zostało przeznaczonych na kapitał planu zrównoważonego rozwoju i transformacji. Jak wyliczyło Stowarzyszenie, do sprawnego prowadzenia projektów potrzebne jest wsparcie rzędu 9 mld funtów.

Rząd zapowiedział także opublikowanie zielonej księgi definiującej długoterminowy plan rozwiązań na trwający kryzys w opiece społecznej. Nowe środki zostaną zidentyfikowanie i pomogą instytucjom mającym trudności finansowe. To, włącznie ze współpracą nad kapitałem zrównoważonego rozwoju, ma „przynieść korzyści krótko- i średnioterminowe”.

Według BMC, któremu przewodniczy dr Mark Porter, że nowy plan budżetowy „nie ma nic wspólnego z załataniem dziury budżetowej ogarniającej NHS. Wynoszącą 30 mld funtów dziurę budżetową należałoby zmniejszyć poprzez dofinansowanie angielskiej służby zdrowia co najmniej dodatkowymi 10.3 miliardami funtów, aby dorównać wiodącym gospodarkom europejskim”.

Szpitale potrzebują więcej łóżek i lekarzy

BMC domaga się również wyjaśnień jak rząd zamierza się wywiązać z przedwyborcze obietnicy rekrutacji lekarzy rodzinnych do szpitali. Według obietnic, zatrudnionych miało być 5 tys. lekarzy rodzinnych. Wciąż rośnie zapotrzebowanie na podstawową pomoc medyczną oraz wzrasta liczba wakatów.

„Potrzebujemy więcej łóżek i lekarzy, aktualny budżet nie jest rozwiązaniem na kluczowe problemy.  Choć plan zrównoważonego rozwoju i transformacji jest mile widziany, sam w sobie dąży do cięć w liczbie dostępnych łóżek- krok w kompletnie złym kierunku”- komentuje sytuację dr Chris Moulton, z-ca dyrektora Royal College of Emergency Medicine.

UK aspiruje o miano światowego lidera w innowacjach technologicznych

Rząd zapowiedział zwiększanie pozycji Wielkiej Brytanii na arenie międzynarodowej jako lidera w dziedzinie nauk  i innowacji technologicznych poprzez kapitał 300 mln funtów przeznaczonych na najbardziej obiecujące projekty w dziedzinie innowacji, włączając w to tysiąc stypendiów doktoranckich szczególnie z dziedzin nauk ścisłych.

270 mln funtów przewidziano dla Funduszu Wyzwań i Strategii Przemysłowej, aby utrzymać Wielką Brytanię na czele rynku przełomowych technologii  w dziedzinie biotechnologii, robotyki i pojazdów sterowanych, które wg. Steva Batesa, prezesa Stowarzyszenia Przemysłu Biotechnologicznego, daje „prawdziwą okazję aby stać się światowym liderem w nowych gałęziach przemysłu. Zaawansowana technologia i ściśle wyspecjalizowana technologia produkcyjna umożliwia nam z korzystania z komórek oraz genów, które pomagają w leczeniu szerokiego spektrum chorób, od raka po demencję”.

JanKa

Źródło: PharmaTimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz