UK: Coraz dłuższy czas oczekiwania na operacje

16 Marca 2017, 9:19

W styczniu tylko 79,7 proc. pacjentów rozpoczęło leczenie w ciągu 62 dni od otrzymania skierowania od lekarza rodzinnego. Zgodnie z Cancer Research UK jest to najgorszy odnotowany wynik od 2009 r. 

- Liczby te są sygnałem ostrzegawczym, że nie jesteśmy na dobrej drodze. Obecnie potrzebne są pilne działania aby dać naszym pacjentom opiekę, na którą zasługują i taką, która daje im największe szanse na przeżycie - komentuje wyniki, dyrektor CR UK, Emma Grenwood.

Kuleje wczesna diagnostyka nowotworowa

Opóźnienia w leczeniach związane są z wzrostem osób dotkniętych chorobą nowotworową oraz zwiększeniem populacji na wyspach. - Założenia NHS istnieją w celu zapewnienia szybkiej diagnostyki i dostępu do leczenia, oraz dają pewien pogląd na realizowanie polityki leczenia wśród pacjentów objętych opieką NHS – dodaje Greenwood. - Rząd zobowiązał się do polepszenia sytuacji wczesnej diagnostyki nowotworowej, w tym zwiększenia inwestycji, ale oczywiste jest, że aktualne działania mają znikomy wpływ na rzeczywistą sytuację.

Jednocześnie liczba oczekujących więcej niż rok do planowanego zabiegu podwoiła się z 728 (stan na styczeń 2016) do 1433 (stan na koniec stycznia 2017). Założenie rządu do osiągnięcia poziomu 92 proc. pacjentów, którzy oczekują na planowany zabieg operacji biodra i kolana, nie dłużej niż 18 tygodni od skierowania, nie zostało zrealizowane. Próg został przekroczony w lutym ubiegłego roku.

Pacjent ma prawo wybrać miejsce leczenia

Wypowiadając się na temat „niepokojącego wzrostu” NHS Partner Network ostrzegł rząd, aby ten zwiększył świadomość pacjentów do ich prawa wyboru miejsca, w którym otrzymują świadczenia zdrowotne. Powołując się na dane NHS dowiadujemy się, że jedynie 50 proc. pacjentów jest świadomych swojego prawa do wyboru placówki współpracującej z NHS, a tylko 40 proc. otrzymało ofertę wyboru miejsca leczenia od swojego lekarza rodzinnego.

JanKa

Źródło: PharmaTimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz