Patecki: na niekorzystną propozycję MZ odpowiemy protestem

17 Marca 2017, 10:48

O tym czy młodzi lekarze wierzą jeszcze, że ich postulaty zostaną spełnione i jakie działania zamierzają podjąć, jeśli rząd nie złoży im satysfakcjonującej propozycji, rozmawiamy z wiceszefem Porozumienia Rezydentów OZZL Damianem Pateckim.

PZ: Minister Radziwiłł potwierdził ostatnio, że pierwsze podwyżki minimalnych wynagrodzeń będą wypłacane od lipca tego roku. Ale projekt jeszcze nie stanął na Radzie Ministrów. Macie jeszcze nadzieję, że stawki będą wyższe, niż te zaproponowane w obecnej wersji projektu?

Damian Patecki: Oczywiście, że muszą być wyższe. Minister Radziwiłł mówił, że przedstawione propozycje, to nie są widełki płacowe tylko najniższe wynagrodzenia. Wysokość naszych wynagrodzeń określa MZ w rozporządzeniu, więc czekamy na prawdziwą, konkretną propozycję. My naprawdę naczekaliśmy się wystarczająco długo. Ciągle były analizy, konsultacje etc. Na niezadowalającą nas propozycje odpowiemy protestem. W kilku miejscach kraju lekarze już walczą o wyższe wynagrodzenia.

PZ: Macie jeszcze w zanadrzu jakieś pomysły, które mogłyby zmusić rząd do działania?

Damian Patecki: Jesteśmy przygotowani na kolejne działania, ale nie będziemy zdradzać na razie szczegółów. Jest na to za wcześnie.

PZ: W takim razie jak przebiega akcja wypowiadania opt-outów? Lekarze chętnie rezygnują z nadliczbowego czasu pracy w imię wspólnej sprawy?

Damian Patecki: Akcja przebiega bardzo dobrze, o czym świadczy zaniepokojenie ze strony coraz większej liczby dyrektorów szpitali. Skończył się czas wyzysku personelu szpitala.

PZ:  A jakich zmian w przyznawaniu rezydentur oczekują młodzi lekarze?

Damian Patecki: To proste. System musi być bardziej przyjazny lekarzom. Szczegóły zawarte są w naszym opracowaniu dotyczącym propozycji zmian, a także w nieopublikowanym do tej pory raporcie w sprawie zmian w kształceniu podyplomowym.

PZ: MZ przyznało niedawno, że nie planuje znaczącego zmniejszenia obciążeń biurokratycznych dla lekarzy. Nie zmieni się na przykład wymóg określania poziomu refundacji na receptach. Jesteście rozczarowani taką decyzją MZ?

Damian Patecki: Przyzwyczailiśmy się do tego, że minister Radziwiłł co innego mówi teraz niż wcześniej.

Rozmawiała Aleksandra Smolińska

Foto: Manifestacja lekarzy rezydentów 18.06.2016 r./PR OZZL FB

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Lek Piątek, 17 Marca 2017, 19:21
Brawo Panie Doktorze Patecki!! Wszyscy mamy juz dosyc tego harowania na 3 etaty za grosze. Tylko ze niektorzy boja sie o tym powiedziec tak otwarcie jak Pan. Brawo